
2008. augusztus 18., hétfő
Méltó zárás - The Killers a Szigeten

„Hát... fasza!” - Amber Smith a Szigeten

2008. augusztus 17., vasárnap
Hangmás a Szigeten

Az elmúlt két évben számos koncertet maga mögött tudó zenekar sikerének esszenciája a frontember, aki szuggesztív és kirobbanón energikus előadásmódjával mindenkit lefegyverzett: mozdult a fej, dobbant a láb, és ha későbbi időpontban van a koncert, bizonyára pár embernél többen is megkísérelték volna Endre agyament ugrálását utánozni.
2008. augusztus 16., szombat
Harminc év után is hitelesen - Sex Pistols a Szigeten

(Fotó: sziget.hu)
Globálzene, transz nélkül - Transglobal Underground és Natacha Atlas a Szigeten

(Fotó: sziget.hu)
2008. augusztus 15., péntek
Tökéletesen szelektált módi - Modeselektor a Szigeten

A Realistic Crew OTT volt a Szigeten

Össznépi ugrabugra - Kaiser Chiefs a Szigeten

(Fotó: sziget.hu)
Füst, katlan és labamba - Péterfy Bori & The Love Band a Szigeten

2008. augusztus 14., csütörtök
Nem csalás, nem ámítás - Hocus Pocus a Szigeten

A Hocus Pocusnak sikerült elhitetnie velem, hogy a hiphopot igenis elő lehet adni hitelesen és lendületesen hangszerek és zenekar segítségével is, ráadásul franciául. Hm… biztosan varázslat.
Püspök Tamás(Fotó: sziget.hu)
Gyerekzsúr az MR2-n - Carbonfools a Szigeten

Debrecenbe kéne menni - Gonzo a Szigeten

A korai időpont, a szembevágó napsugarak és a nem kis meleg ellenére is jól megszokott fellépő-ruhájukban álltak színpadra a Gonzo-s fiúk, s a tőlük ugyancsak jól megszokott színvonalat hozták az MR2 Petőfi színpadán.
Merre van a kijárat? Ezittaz! - Animal Cannibals a Szigeten

Vodka, tequila és frissítő Evian - Vodku, Deliquent Habits és Zagar a Sziget első napján

Az ugye megvan a mexikói gengekről szóló akciófilmekből, amikor a negyed kigyúrt, agyonvarrt, fejkendős bandatagjait lassított felvételben, lowriderekben, perzselő napsütésben, mutatják. Latinos, kemény hiphop szól és a fehér, naiv főszereplő a pirosban sem szívesen áll meg még felhúzott ablakkal sem. Augusztus 13-án, a Converse wan2 színpad nem volt veszélyes, pedig igazi chicano rap szólt. Pisztolylövések helyett pedig jó néhány üveg tequilát kapott a közönség első néhány sora. És még mi magyarok vagyunk büszkék a vendégszeretetünkre?
Kutzora Edina, Judie Jay, Hodosi Enikő és Németh Juci énekével, a Puzzle-frontember Ligeti György közreműködésével illetve a színpadi vetítések segítségével Zságer Balázs ügyesen teljesíti ki az ún. audiovizuális élményt, amelynek lexikális meghatározását akár ő maga is írhatta volna. Persze tudjuk, hogy már jóval a dívák előtt a Zagar a magyar elektronika egyik kulcszenekarává emelkedett. A Local Broadcast című album után a Zagar minden fesztiválra állandó helyet bérelt magának. Több filmzene után a tavalyi Cannot Walk Fly Instead csak fokozni tudta a sikereket. A korábbi urbánusabb felfogású lemez után ezzel az anyaggal a földtől elrugaszkodó, vallásos témák kerültek előtérbe, amelyet a vetítések vissza-visszatérő bibliai képsorai is kihangsúlyoztak. A Cannot Walk Fly Instead-ről kimásolt Wings of Love című sláger volt természetesen a koncert egyik záródala és kulminációs pontja is egyben.
Deák Ági
Kanadai dalok, európai lelkesedés - Alanis Morissette a Szigeten

(Fotó: sziget.hu)
Pszichedelikus időutazás - MGMT a Szigeten

(Fotó: sziget.hu)
The Kooks

Rockot ígértek és úgy is lett. A Nagyszínpad szerda esti utolsó fellépői a brightoni The Kooks fél 10-re belepréselte magát a cerka nadrágokba, megfésülte göndör fürtjeit, de szigorúan úgy, hogy még rakoncátlannak tűnjenek és színpadra állt. Nagyon hatásosan, talán a Muse nyomdokain, rögtön a legnagyobb slágerrel az Always Where I Need To Be-vel nyitották a bulit. Bár az első lelkesedés kissé lankadni látszott az Inside In/Inside Out lemez dalainak előkerülésével, de gyorsan visszatért a hamisítatlan angol gitárzene varázsa. Luke (az énekes) félelmetes hasonlóságokat mutatott Jim Morrisonnal, de szigorúan csak külsőleg. A cseredobos szelíden nézelődve ütötte a ritmust, talán titokban még a nyakkendőjét is megigazította, a gitáros srácok pedig rendületlenül cserélgették hangszereiket. A másfél órás koncerten szinte az összes szám előkerült a két lemezről. A fiúk pózoltak és huncutkodtak. Igazi brit éjszakát varázsoltak a Duna közepére, hiányozni fognak.
Molnár Csilla
(fotó: Sziget.hu)
Kiscsillag a Szigeten

2008. augusztus 13., szerda
Lakossági hardcore a fák alatt

A 2000-ben alakult egri Tango Underground idén kapott először lehetőséget, hogy megmutassa magát a Sziget közönségének. Az átalakult Talentum és Zúzda Színpadon adtak szerda kora este koncertet. A 90-es évekbeli magyar hardcore-t játszó egri srácok alakulásukkor csak egyetlen fellépést terveztek, aztán annyira másként alakult, hogy már a harmadik albumnál tartanak. A legutóbbi, Pólusok című lemez meggyőzött minden hardcore rajongót, hogy ott a helyük a négy fiú koncertjein. Tegnap a stílustól nem megszokott módon a szigetlakók a fűben ülve várták a kezdést és még az első hangok is nehezen mozdították meg a sörtől és a melegtől megfáradt érdeklődőket. Aztán persze idővel felpattant a nép, még feljebb húzta az elmaradhatatlan fehér zoknit, leporolta tetkóit és a színpad előtt élvezte a régi punk fordulatokkal cifrázott bulit. A hatást csak fokozta metálnarancs basszusgitár és a kellemes üvöltözés, bejött a fesztiválozóknak a lakossági hardcore.
Molnár Csilla
(fotó: tangounderground.uw.hu)
Egy perc - csak neked! TÁP Színház: Egypercesek

Ha valaki egy percig csak téged néz, zavarba jössz. Képzeld el, milyen lehet, ha több ember kizárólag csak neked és érted játszik egy percben! Ahol kevesebb a néző, mint az előadó, ott valószínűleg mindenki arra gondol: ezek valamit nagyon rosszul csinálnak. Ha viszont mindez a Táp Színház előadásában manifesztálódik, megnyugodhatunk: itt ugyanis a rosszat csinálják kiválóan. Hogy kik is ők? „A TÁP színház társulatát a rossz színház iránti szenvedélyes elkötelezettség tartja össze. Túl sok jó színház van a világon. Túl sok jó színész, túl sok jó rendező. Túl sok jó darab, túl sok jó előadás. Ki nem unja már a remek világítást, díszletet, jelmezeket? Kit nem altatnak el a zseniális kísérőzenék? A rossz színház ritka kincs, egyre ritkább. Meg kell becsülnünk ezt a kincset. Ápolnunk, TÁPlálnunk kell a rossz színház ősi hagyományát, meg kell őriznünk a következő generációk számára.” – állítják magukról. A többit mindenképpen élőben kell megtapasztalnod! Szóval egy perces előadások, csak neked, szerdától-vasárnapig délután öttől –hatig. Keresd a PORT.hu Színház- és Táncsátort és a Szabadtéri Színpadnál a TÁP sátrat.
Monori Máté
(fotó: Sziget.hu)
Flogging Molly a Szigeten

Az amerikai-ír Flogging Molly magyarországi első, bő egyórás koncertje mindenkit megtáncoltatott, aki a Nagyszínpad előtt volt: punkokat, nagypapákat, rózsaszín hajú lányokat egyaránt. Az tizenegy éves ír folk és kocsmazenét punkkal, rock’n’rollal keverő együttes olyan hangulatot csinált a délután hat órai napsütésben, mint tavaly például a Gogol Bordello, vagyis olyat, amit mások még éjjel kettőkor sem tudnak. Mindezt Dave King énekes és felesége segítségével, aki hegedült, furulyázott és táncolt is egyszerre. A hét öltönyben, ünneplő ruhában játszó zenész beleadott mindent, amit csak tudott, látszott, hogy annyira élvezik, mint a közönség, aki folyamatosan mosolygott és ugrált.
Az idén megjelent, Float nevű új albumukról leadták a legbulisabb számaikat, mint például a Requiem For A Dying Songot, vagy a Lightning Stormot, amit Johnny Cash emlékére ajánlottak (egy másikat az énekes nemrég elhunyt apjának, Richard Kingnek), a régebbiek közül a Selfish Mant és a Tobacco Islandet is. Az egyik legnagyobb lelkesedést a Float című dal váltotta ki, amire mindenki önfeledten lengette a karjait, csak úgy, mint az összes többi, kicsit lassabb szerzeményeikre. Tökéletes bemelegítő koncert volt, akinek ez tetszett, nem fog unatkozni a Sziget többi napján sem.
Szabó Zita
(fotó: Sziget.hu)
2008. augusztus 1., péntek
Horgonyt fel, irány a Sziget! - A38 Színpad
KS: Az A38-ról azt kell tudni, hogy eredetileg egy ukrán téglaszállító hajó volt, így ilyen szempontból is igen erős a kelet-európai kötődés. Emellett komolyan szimpatizálunk Kelet- és Közép-Európával és fontosnak tarjuk, hogy ezekből a régiókból is játsszanak zenekarok a fesztiválon, mert sok érdekes produkció van azon a tájékon is. Akár Oroszországból, akár Ukrajnából, akár a Balkánról ezernyi jó produkciót lehetne hozni: ezekből csak egyet-egyet lehet megjelentetni a Szigeten a Hajó színpadán.
KS: Ezt sosem lehet előre tudni. De első nap fellép nálunk az orosz Markscheider Kunst nevű zenekar, amely a Leningrad után fog játszani, de nem a Világzenei Nagyszínpadon, hanem az A38-on, így remélem, hogy az ő közönségük áttódul majd hozzánk. A német közönség szempontjából érdekelt lehet a Modeselektor, amely elég nagy név Németországban és Európában egyaránt. Parov Stelar az osztrákokat vonzhatja erősen, és remélem, az idén több turista lesz Ukrajnából is a Szigeten, hiszen fellép az iDMG nevű ukrán együttes is. Nagyon vegyes a felhozatal és elég kiszámíthatatlan dolog, hogy melyik zenekarra kik lesznek kíváncsiak.
A koncerteken kívül mivel készültök még meghódítani a Szigetet?
KS: Augusztus 14-én lesz egy nagyon érdekes projekt a Hajó Színpad körül, amelyet a Doppel-U nevű német rapperiskola szervez, és közvetlenül a Modeselektor előtt lesz látható-hallható. A színpad közelében található Ship Shopban különböző hajós relikviákat lehet majd kapni, valamint az A38 Színpadon fellépő zenekarok lemezeit, pólóit is meg lehet találni.
Mi lesz a Hajóval augusztus 13-tól 17-ig?
KS: Általában nyáron máskor sem szoktuk túllőni a programokat, de most teljes mértékben az A38 Színpadra összpontosítunk, mert ez egyben a Hajó programja is, nem csak a Szigeté. Úgyhogy mondhatjuk azt, hogy az A38 kiköltözik a Sziget Fesztiválra.
Püspök Tamás/Majdnemhíres
Részletes program itt: klikk!