Hírek a hatvanas évekből avagy Across the Universe – A Beatles és az űrkutatás
(szerk. Lengyel Gábor)
(szerk. Lengyel Gábor)
1961
My Bonnie
Gagarin űrutazása, Kennedy jóslata és a Beatles első sikere.
Jurij Alekszejevics Gagarin szovjet űrhajós volt az első ember, aki feljutott a világűrbe. A 27 éves kozmonauta az április 12-én Bajkonurból fellőtt Vosztok-1 fedélzetén kerülte meg a Földet a 108 percig tartó repülés során.
John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök május 25-én egy kongresszusi ülésen kijelentette, hogy még az évtized vége előtt ember fog a Holdra lépni. „Nem azért akarunk a Holdra jutni ebben az évtizedben, mert az könnyű, hanem azért, mert nehéz. Ez a célkitűzés lesz képességeink igazi próbája és mércéje” – fejtette ki a politikus.
A Beatles együttes (John Lennon, Paul McCartney, Geroge Harrison és Pete Best) 1961 októberében került fel először a slágerlistára – méghozzá a németre. A liverpooli zenekar Hamburgban kísérte a helyi népszerűségnek örvendő Tony Sheridant a My Bonnie c. népdal rockosított változatának felvételén. A dal az 5. helyig emelkedett a listán.
1962
Love Me Do
A kommunikációs műholdak korszaka elkezdődött. A gitáros együttesek korszaka pedig lejárt. Állítólag.
John Robinson Pierce amerikai mérnök találmánya, a Telstar névre keresztelt első aktív kommunikációs műhold ebben az évben kezdte meg működését. A szatellit elkészülte igazi nemzetközi együttműködésnek köszönhető: amerikai, angol és francia cégek egyaránt dolgoztak rajta.
„A gitáros együttesek korszaka lejárt” – ezzel a meglátással utasította el Dick Rowe, a Decca Records A&R vezetője a Beatlest. A kijelentés a zenetörténet talán legnagyobb tévedésének bizonyult: egy tagcsere után (Pete Best dobos helyére Ringo Starr lépett) Brian Epstein menedzser júniusban lemezszerződéshez juttatta őket az EMI égisze alá tartozó Parlophone kiadóval és George Martin producerrel, októberben már az angol lista 17. helyéig jutott az első kislemez, a Love Me Do, s innentől számított másfél éven belül a zenekar az egész világot meghódította.
1966
Paperback Writer
A szovjetek új űrszondája a Holdon landolt. A Beatles befejezte a turnézást.
A Luna 9 nevű szovjet űrszonda február 9-én sikeresen landolt a Holdon. A 99 kg tömegű objektum a Hold nyugati részén lévő Oceanus Procellarum területen szállt le, s innen sugárzott képadatot a Földre.
Az ekkor már világsztár státuszban lévő Beatles úgy döntött, hogy befejezi a turnézást. Utolsó hivatalos koncertjüket augusztus 29-én tartották San Franciscóban. A tagok belefáradtak a sok utazásba és a gyenge minőségű hangosításba. Emellett John Lennon egy félreértelmezett kijelentése („Népszerűbbek vagyunk, mint Jézus”) is némiképp megtépázta a hírnevüket. Továbbá a Revolver album és a Paperback Writer/Rain kislemez is bizonyítja, hogy egyre változatosabb műfajú és gazdagabb hangszerelésű dalokat írtak – olyanokat, amiket az akkori színpadtechnikával nem lehetett megfelelően élőben visszaadni.
1969
Here Comes the Sun
Ember a Holdon! A széthullóban lévő Beatles pedig a Napról írt dalt.
Július 20-án valóra vált az 1963-ban meggyilkolt Kennedy jóslata: az Apollo 11 nevű űrhajó szerencsésen landolt a Hold felszínén, ahol 21-én Neil Armstrong és Edwin Aldrin kiszállt a hajóból, és tett egy sétát a Holdon. Armstrong ekkor tette szállóigévé vált kijelentését: „Kis lépés az embernek, nagy lépés az emberiségnek”. A nagy eseményt hétszázmillió tévénéző látta egyenesben.
A Beatles együttes tagjai, különösen John Lennon és Paul McCartney között súlyos ellentétek feszültek, a zenekar a feloszlás küszöbén állt, mégis ekkor élték legkreatívabb korszakukat, ekkor készítették legkiválóbb lemezeiket, köztük a szeptember 26-án megjelent Abbey Roadot. Ezen az albumon kapott helyett George Harrison két, talán legismertebb szerzeménye, a Something és a Here Comes the Sun.
1970
Across the Universe
Az Apollo 13 kis híján katasztrófát szenvedett. A Beatles feloszlott.
A Hold meghódítása ekkoriban a külső szemlélő számára már rutinfeladtanak tűnt, áprilisban az Apollo 13 űrhajó legénysége mégis kis híján életét vesztette a küldetés során, miután az oxigéntank felrobbant. „Houston, van egy problémánk.” – szólt a kétségbeesett kiáltás, ám a legénység (James A. Lovell, Jack Swigert és Fred W. Haise) végül április 17-én sikeresen hazajuttatta az áramellátás nélkül maradt, kevés üzemanyaggal rendelkező űrhajót a Földre.
Szintén áprilisban egy másik esemény is megrázta a világot: április 10-én Paul McCartney bejelentette, hogy kiválik a Beatlesből, s ezzel a legendás zenekar feloszlása elkerülhetetlenné vált. Május 8-án még megjelent utolsó albumuk, a Let It Be, amelynek egyik szerzeményét, az Across the Universe-t Lennon egy interjúban a legköltőibb alkotásának nevezte.
Közel négy évtizeddel később, 2008 február 5-én a NASA ezt a dalt sugározta a Polaris csillag irányába, 431 fényévnyire a Földtől. Az Across the Universe így címéhez méltó módón valóban keresztüljutott a világegyetemen.
1972
Loup (1st Indian on the Moon)
A NASA az utolsó embert küldte fel a Holdra, Paul McCartney pedig az első indiánt.
Az Apollo-program utolsó missziójaként a NASA december 7-én a Kennedy űrközpontból útjára bocsátotta az Apollo 17-et. Ez két tényező miatt is jelentős esemény az űrkutatás történetében. Egyrészt ez volt az első éjszakai start. Másrészt azóta nem járt űrhajó a Holdon, így mind a mai napig az Apollo 17 legénységének parancsnoka, Eugene A. Cernan birtokolja az „utolsó ember a Holdon” titulust.
Ugyanebben az esztendőben komponálta meg Paul McCartney (ekkor már saját zenekara, a Wings dalszerzőjeként) a Loup (1st Indian on the Moon) című, pszichedelikus hangzású, instrumentális tételt, amely egy évvel később a Red Rose Speedway nagylemezen jelent meg.
Hírek a hatvanas évekből
(szerk. Szabó Kata)
1960 – Elvis újra a listák élén
Katonai szolgálatának befejeztével a Király áprilisban új albumot jelentetett meg Elvis is Back! címmel.
Az Elvis is Back! Presley első sztereóban felvett albuma, amiről a Stuck on You című dal egyből a slágerlisták élére került. Az 50-es évek rock and roll-hangzásán túllépve a lemezen doo-wop, gospel és blues elemek ötvöződnek. A dalok sokszínűsége, érzelmi világa tükrözi mindazokat az élményeket, melyeket Elvis a Németországban töltött évek alatt szerzett. A kritikusok szerint ezzel az albummal Presley egy egészen új hangzást ért el, ami túlmutat a korabeli popzenén.
1961 – Elment a nagy kalandor
1961. július 2-án öngyilkos lett Ernest Hemingway, amerikai Nobel-díjas regényíró.
Hemingwayt az idahói Ketchunban először magas vérnyomással, majd egyre fokozódó paranoiával és depresszióval kezelték. Egyesek szerint a terápiaként alkalmazott elektrosokkos kezelések nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy öngyilkosságot kövessen el. A kalandos életű író részt vett a normandiai partraszállásban, haditudósított a spanyol polgárháborúról, Afrikában hódolt vadászszenvedélyének, és amatőr bokszolóként is bajnok lett. 1954-ben lezuhant gépével Afrika fölött, de túlélte és még ebben az évben megkapta az irodalmi Nobel-díjat.
1962 – A Pókember behálózza a képregényvilágot
A Marvel Comics, Amazing Fantasy című sorozatában új álarcos hős mutatkozott be, Pókember néven.
Miután az Amazing Fantasy-antológiát be akarták szüntetni, Martin Goodman kiadónak semmi veszítenivalója nem volt azon, hogy utoljára még megjelentesse Stan Lee Spiderman képregényét. Ez az újfajta fiatal, mindennapi problémákkal küzdő szuperhős azonban nagy meglepetést okozott, hiszen a Marvel minden idők legnagyobb eladási adatait érte el vele. A Pókember azonnal saját lapot kapott, The Amazing Spiderman címmel.
1963 – ’Dance a go-go!’
Los Angelesben, a Sunset Boulevardon megnyitotta kapuit Amerika első igazi diszkója, a Whiskey a Go Go.
Bár ezt a klubot nevezik az első „discothéque”-nek, azaz olyan szórakozóhelynek ahol nem bandák játszanak, hanem lemezek pörögnek, mégis Johnny Rivers zenekarának fellépésével nyitott meg. A számok közötti szünetekben egy miniszoknyás női dj keverte a zenéket, aki egy ketrecben kapott helyet a színpad mellett, ahol táncolt is. Sokan már a szórakoztatás új műfaját látják ebben az előadásban, és a klub nevéből kiindulva go-go dance-nek hívják.
1964 – A Gombafejek beveszik Amerikát
Brit invázió alatt Amerika! A The Beatles I Want To Hold Your Hand című dala a Billboard Hot 100 élén!
John Lennon és Paul McCartney dala, miután vezette a brit slágerlistákat, a zenekar első amerikai slágere lett. Ezzel felforgatták a zenei világot és a rock and roll új hullámát indították el. Amikor a The Beatles megérkezett februát 7-én a new yorki JFK repülőtérre olyan tömeg fogadta őket, amire még nem volt példa. Hivatalossá vált a ’Beatlemania’. Első fellépésüket az Ed Sullivan Show-ban több, mint 73 millióan látták. Augusztusban már Bob Dylannel füveznek. ...Roald Dahl meg közben megírta a Charlie és a csokoládégyárat. Hümm.
1965 – Churchill dies, no smoking on tv
Senki nem ígér többé vért, verítéket és könnyeket.
Január 20-án, 90 éves korában elhunyt Winston Churchill, valószínűleg korábbi agyvérzése miatt. Nem valószínű, hogy ebből egyenesen következik, de nem sokkal később Angliában betiltják a televíziós cigarettareklámokat. A Beatles megcsinálja a világ első stadionos rockkoncertjét New Yorkban. Bob Dylen erre hirtelen elkezd elektronikus dolgokkal szórakozni, amitől a folkrajongók berágnak rá. Az amcsik fellőnek egy csomó űrrepülőt a Gemini-programban, valaki még az űrbe is kisétál, mégis Tokió lesz a világ legnagyobb városa New York helyett.
1966 – Nem történik a Világon semmi
A Beatles már népszerűbb, mint Jézus, az amerikaiak még mindig Vietnámban hesszelnek, a berlini fal áll, Mike Tyson a bölcsőben pofozkodik, Axl Rose éppen 4 éves.
1967 – A Commandante kivégezve, Elvis feje bekötve, Morrisonnak nem áll be a szája
Elvis feleségül veszi Priscillat, megszületik Kurt Cobain, aki nem az ő gyerekük, viszont fontos. Morrisont cenzúrázza a CBS, mert többször is kiénekli a ’high’ szót, pedig azt mondták neki, ne. Che Guevarát a bolíviai elnők utasítására kivégzik. Már életében legendás volt, innentől pedig legenda lesz. Debütál a Hair musical, ami szintén legendás, de még nem.
1968 – A ’prágai tavasz’ éve
Martin Luther King merénylet áldozata lesz, ennek hatására zavargások indulnak Amerikában, júniusban James Earl Ray-t tartóztatják le a gyilkosságért. Közben Prágában nagyon tavaszodik. A Yardbirds utáljára, a Yes először lép fel.
1969 – Egy korszak lezárul
Már nincs erőm, hogy összeszedjem, mik történtek, de az tuti, hogy Nixon elnök lesz és sokan meghalnak, John és Yoko pedig már egy ágyban fetreng.
Katonai szolgálatának befejeztével a Király áprilisban új albumot jelentetett meg Elvis is Back! címmel.
Az Elvis is Back! Presley első sztereóban felvett albuma, amiről a Stuck on You című dal egyből a slágerlisták élére került. Az 50-es évek rock and roll-hangzásán túllépve a lemezen doo-wop, gospel és blues elemek ötvöződnek. A dalok sokszínűsége, érzelmi világa tükrözi mindazokat az élményeket, melyeket Elvis a Németországban töltött évek alatt szerzett. A kritikusok szerint ezzel az albummal Presley egy egészen új hangzást ért el, ami túlmutat a korabeli popzenén.
1961 – Elment a nagy kalandor
1961. július 2-án öngyilkos lett Ernest Hemingway, amerikai Nobel-díjas regényíró.
Hemingwayt az idahói Ketchunban először magas vérnyomással, majd egyre fokozódó paranoiával és depresszióval kezelték. Egyesek szerint a terápiaként alkalmazott elektrosokkos kezelések nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy öngyilkosságot kövessen el. A kalandos életű író részt vett a normandiai partraszállásban, haditudósított a spanyol polgárháborúról, Afrikában hódolt vadászszenvedélyének, és amatőr bokszolóként is bajnok lett. 1954-ben lezuhant gépével Afrika fölött, de túlélte és még ebben az évben megkapta az irodalmi Nobel-díjat.
1962 – A Pókember behálózza a képregényvilágot
A Marvel Comics, Amazing Fantasy című sorozatában új álarcos hős mutatkozott be, Pókember néven.
Miután az Amazing Fantasy-antológiát be akarták szüntetni, Martin Goodman kiadónak semmi veszítenivalója nem volt azon, hogy utoljára még megjelentesse Stan Lee Spiderman képregényét. Ez az újfajta fiatal, mindennapi problémákkal küzdő szuperhős azonban nagy meglepetést okozott, hiszen a Marvel minden idők legnagyobb eladási adatait érte el vele. A Pókember azonnal saját lapot kapott, The Amazing Spiderman címmel.
1963 – ’Dance a go-go!’
Los Angelesben, a Sunset Boulevardon megnyitotta kapuit Amerika első igazi diszkója, a Whiskey a Go Go.
Bár ezt a klubot nevezik az első „discothéque”-nek, azaz olyan szórakozóhelynek ahol nem bandák játszanak, hanem lemezek pörögnek, mégis Johnny Rivers zenekarának fellépésével nyitott meg. A számok közötti szünetekben egy miniszoknyás női dj keverte a zenéket, aki egy ketrecben kapott helyet a színpad mellett, ahol táncolt is. Sokan már a szórakoztatás új műfaját látják ebben az előadásban, és a klub nevéből kiindulva go-go dance-nek hívják.
1964 – A Gombafejek beveszik Amerikát
Brit invázió alatt Amerika! A The Beatles I Want To Hold Your Hand című dala a Billboard Hot 100 élén!
John Lennon és Paul McCartney dala, miután vezette a brit slágerlistákat, a zenekar első amerikai slágere lett. Ezzel felforgatták a zenei világot és a rock and roll új hullámát indították el. Amikor a The Beatles megérkezett februát 7-én a new yorki JFK repülőtérre olyan tömeg fogadta őket, amire még nem volt példa. Hivatalossá vált a ’Beatlemania’. Első fellépésüket az Ed Sullivan Show-ban több, mint 73 millióan látták. Augusztusban már Bob Dylannel füveznek. ...Roald Dahl meg közben megírta a Charlie és a csokoládégyárat. Hümm.
Hírek a 60-as évekből. no 2.
in a bit funny way...
in a bit funny way...
1965 – Churchill dies, no smoking on tv
Senki nem ígér többé vért, verítéket és könnyeket.
Január 20-án, 90 éves korában elhunyt Winston Churchill, valószínűleg korábbi agyvérzése miatt. Nem valószínű, hogy ebből egyenesen következik, de nem sokkal később Angliában betiltják a televíziós cigarettareklámokat. A Beatles megcsinálja a világ első stadionos rockkoncertjét New Yorkban. Bob Dylen erre hirtelen elkezd elektronikus dolgokkal szórakozni, amitől a folkrajongók berágnak rá. Az amcsik fellőnek egy csomó űrrepülőt a Gemini-programban, valaki még az űrbe is kisétál, mégis Tokió lesz a világ legnagyobb városa New York helyett.
1966 – Nem történik a Világon semmi
A Beatles már népszerűbb, mint Jézus, az amerikaiak még mindig Vietnámban hesszelnek, a berlini fal áll, Mike Tyson a bölcsőben pofozkodik, Axl Rose éppen 4 éves.
1967 – A Commandante kivégezve, Elvis feje bekötve, Morrisonnak nem áll be a szája
Elvis feleségül veszi Priscillat, megszületik Kurt Cobain, aki nem az ő gyerekük, viszont fontos. Morrisont cenzúrázza a CBS, mert többször is kiénekli a ’high’ szót, pedig azt mondták neki, ne. Che Guevarát a bolíviai elnők utasítására kivégzik. Már életében legendás volt, innentől pedig legenda lesz. Debütál a Hair musical, ami szintén legendás, de még nem.
1968 – A ’prágai tavasz’ éve
Martin Luther King merénylet áldozata lesz, ennek hatására zavargások indulnak Amerikában, júniusban James Earl Ray-t tartóztatják le a gyilkosságért. Közben Prágában nagyon tavaszodik. A Yardbirds utáljára, a Yes először lép fel.
1969 – Egy korszak lezárul
Már nincs erőm, hogy összeszedjem, mik történtek, de az tuti, hogy Nixon elnök lesz és sokan meghalnak, John és Yoko pedig már egy ágyban fetreng.
Hírek a hatvanas évekből
(szerk. Monori Máté)
„Mach schau, Beatles! Mach schau! Mach schau!”
/Mutass valamit, Beatles!/
Koschmider úr - az Indra klub tulajdonosa, a kezdeti Beatles hamburgere - nem volt szégyenlős: ezt fent idézett jelszava is hűen tükrözi.
1960. augusztus 17-e nemcsak a világ második legjobb gitárosának, Sean Penn színésznek a születésnapja, hanem az Indra klub lezüllött közönségének tudattalan feltámadása is egyben Hamburg piroslámpás negyedében. „Színpadon a Beatles!”, szólt bele a mikrofonba az a bizonyos Koschmider úr. A sárga tengeralattjáró ekkor még a tengerszint felett hat méterrel várta első vízre bocsájtását: ismeretlenségük csak erősítette a kitartásukat. A hamburgi évek szürreális valósága - a zöld Austin minibusz vagy a pornó- és gengszterfilmeket vetítő Bambi Kino, melyben elszállásolták őket közvetlenül a filmvászon mögött lévő három lyukban - biztosan jó toposzként szolgált volna Salvador Dali festészetéhez. A válogatott közönség már csak hab volt a beaten, ráadásul a ’60-as évek ekkor még éppoly gyermek volt, mint maga a Beatles.
200 méter, 200 kislány, 200 lemez
Na jó, megrágom, ha nem érted… A távolság Brian Epstein boltja és a Cavern klub között, a lélekszám az utcán visítók tábora délben, a példányszám meg az első rendelés a My Bonnie-ra.
Miután a Beatles népszerű lett Angliában és egyre inkább érdeklődtek a Hamburgban felvett lemezük után, Brian Epstein (egy hanglemezáruház tulajdonosa) – aki, mondjuk ki, nem a lányokat szerette - minden különösebb érdeklődés nélkül tolta félre a Cavern klub bejárata elől a zömével lányokból álló hadtestet. Mivel VIP- meghívása volt, ezért a koncert előtt bekonferálták a nevét, így Lennonék tudták, ki előtt játszanak, csak azt nem, hogy minek. Erre a választ ’61 decemberében kapták meg, amikor Epstein – akinek nagyon megtetszett a formáció - meghívta őket irodájába, ahol betekintést nyerhettek a számok és a logika birodalmába, valahogy így: „Na de fiúk, ezer font hetvenöt százaléka mindig több, mint tíz font kilencven százaléka.” Az eleinte ellenszenvesnek talált önjelölt menedzser bedobta dzsoli dzsókerét: „Ne feledjétek, én személyesen ismerem Elvis menedzserét!” A Beatles ezzel elindult a világhírnév és a halhatatlanság felé.
A Varázsló
Tavasszal minden kinyílik, így tesz a Starclub is Hamburgban, tehát a zenekar ismét utazik, leküzdve a gravitációt, szárnyra kap, és szép lassan összeáll a legendás Beatles.
Megérkezvén Hamburgba – gyászhír fogadja őket: agydaganatban elhunyt Stuart Sutcliffe basszusgitáros. Ekkor születik a végleges döntés, a Beatles négytagú marad. Eközben Brian Epstein az ismerősének az … ismerősével találkozik, ő George Martin, az EMI szakembere. Miután meghallgatja a Beatles demonstrációs anyagát, visszafogottan bár, de pozitív varázsigéket lövell ki magából, ennek folyományaként 1962. június 6-án személyesen is találkozik a zenekar és a Varázsló. Meghallgatja őket, majd megkezdi Pete Best (a dobos) eltávolítását, leküzdhetetlen tudásbeli különbségekre hivatkozva. A demokrácia itt is érvényesül, ezért egy rögtönzött szavazás után a menedzserre jut az elbocsájtó szép üzenet kimondásának terhe. A többiek ezalatt két mondatban közlik az ismert Rory Storm and the Hurricanes dobosával, hogy vágassa le a szakállát és haját, ha a következő két év alatt akar 17 millió fontot keresni. Ezután augusztus 22-én a Cavern Clubban már a teljes Beatles- gyalogság felvonul - a doboknál Ringo Starral.
Az angol slágerlista így kezdődik…
…1. Please Please Me (Beatles). A Melody Maker ’63. március 2-án őket hirdette meg elsőnek, megkoronázva ezzel a mindössze két év alatt bekövetkező angliai hódítást.
Az első album 13 órás felvétele alatt nagy mennyiségű tej, torokpasztilla, valamint sok-sok hólyag a tenyereken tette lehetővé ezt a rekord-gyorsaságot. A lemezt február 11-én vették fel, és a korszak rohamtempójának megfelelően már március 22-én a boltokba került. Érdekes tény, hogy Martinnak, a hangmérnöknek köszönhetően, aki a koppintások helyett ragaszkodott a Lennon-McCartney páros által szerzett dalokhoz, a lemez a brit popzenészek körében új röppályára állította a gondolkozást. Mindezek alatt Brian Epstein az egész országra kiterjedő koncertkörútra fizette be a Fiúkat, s ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy lépést tartsanak a hozzájuk sírva szaladó diáklányok garmadával.
Meet the Beatles!
Amerika a ’64-es évet úgy élte meg, mint a Kennedy-gyilkosság okozta letargiából való kijózanodást, és belerészegedést a beatle-mániába.
A Karácsony meghozta végre Brian Epstein Jézuskáját is. A menedzser bulldog módjára ragaszkodott Amerika újbóli meghódításához, az angol hadseregnél is nagyobb fegyverténnyel felvértezve: a Beatlessel. Az ünnepek alatt piacra dobott I Want To Hold Your Hand-ből 2 millió példány fogyott el január elején. A Meet the Beatles! Megjelenése mellett óriási merchandising-áradat lepte el az országot. Három nap alatt a Seltaeb cég (a Beatles neve megfordítva) túl volt az egymilliomodik eladott pólón. A Kennedy reptérre - ahol a hőmérséklet az egyik New York-i rádióállomás szerint 32 Beatles fok - február 7-én 4 ezer fiatal érkezik a 4 fiú elé! Két koncert, két tévéfellépés: igazi villámháború.
Help!
Ringo kutya- illetve tigrisszorítóba kerül a forgatások alatt. A filmet látva azonban kiderül, hogy a trükkfelvétel csak trükkös halált jelent.
A Hard Day’s Night után – amely mérföldkő volt a popzene történetében - újabb Beatles-film került a mozikba. A felvétel műtermi részei ismét a londoni Twickenham-stúdióban készültek, majd a Bahamák és az osztrák Alpok lett bogaras a sok kamerától. 1965. augusztus 6-ára a Help! című nagylemez már a hanglemezboltok főmenüjén található. A Help! mint címadó nóta már nem pusztán a szerelemről szól: az elmozdulás abból is jól látható, hogy Paul és John már külön „beszerző” úton jár az égiekhez ihletért. Ez a tény azonban nem befolyásolja azt, hogy a Beatles három hónapon át első helyezett legyen a brit slágerlistán.
Az utolsó vacsora
A Gombafejek egy jó pár hónapos pihenésből tértek vissza, mégis hasonló lelkiállapotban, mint a szieszta előtt. Mit tehet a menedzser, ha már oda égett az étel?
Bár kimerültek és elteltek a sok koncerttől, amit az utóbbi években adtak, Epstein ráveszi őket, hogy a ’66-os évet még töltsék koncertezéssel, ha már annyi időt beleölt a szervezésbe. Ez hatott, és a Beatles nem hagyta cserben az első osztályú repülőjegyeket. A Fiúk végleg elbúcsúznak Hamburgtól, de utoljára még a Ernst Merck-teremben egy érzelmekkel teli, emlékezetes hangversenyt hagytak hátra. A nyár derekán Japánba tértek vissza, ahol - a kiváló japán szervezésnek, és a lelkes, de a számok alatt csendben befogadó közönségnek köszönhetően - pályafutásuk legjobb élő felvételeit rögzítették. A távol-keleti szigeten a Tagok is színesebben látták a világot: ezt tükrözte, hogy maga a tévéfelvétel is elhagyta a korábbi fekete - fehér- szürke világot.
A Lélek Sercegő Dalai
1967 első feléről Lennon utólag így nyilatkozott: „Teljesen összetörött az egyéniségem. Azt hittem, már nem lehet tenni semmit sem.”
Eredetileg dupla albumnak szánták a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band című lemezt, de az EMI gazdasági megfontolásból jobbnak látta egyszerű LP-re váltani. Még december elején elindították a szalagot a Felvétel indul parancsszóval. A stúdióban a kor legújabb vívmányait vetették be, többek között áttértek a négy sávos hangrögzítési technikára. Mivel azonban a zenekar elhagyta a koncertezést, a munkafegyelem is meglazult. Ezzel magyarázható a 4 hónapos rögzítési idő, no meg azzal, hogy a Fiúk közül utolsóként Paul is megteszi első metamorfózisát Bors őrmester bélyegtömbjeként. Más szóval: Anglia exportja egyhelyben utazik.
A gyász színe fekete, az album színe fehér
A Beatles spirituális törekvéseit a keleti mantrák világához adja, Epstein anyagi javait pedig vissza a Földnek.
Brian Epstein 1967 augusztus 26-ai halála felrázza a zenekart. Egyrészt megpróbálják abbahagyni a kábító élvezeteket, másrészt a hatalmas vagyon feletti uralkodás ismét munkába állítja őket. Bár e téren Paul teszi a legtöbbet, azért John is segítségére van. ’68-ban mindegyikük elutazik Indiába, hogy a már Londonban megismert Maharishi jóginál eltöltsenek három hónapot. Mester és Tanítványai nem ugyanúgy járják a táncot, úgyhogy rövidesen visszatérnek Angliába. Mindenki teszi a dolgát, bár ez már nem a régi közös nevező. November elején megjelenik George Harrison Wonderwall Music című önálló lemeze, továbbá Lennon is saját pályáját kezdi élesztgetni. Mindenesetre a mérleg másik serpenyőjébe még bekerül a november 22-én megjelenő Fehér Album, amelyből összesen 7 millió kelt el.
Süllyedő hajóból nem lesz sárga tengeralattjáró
Az együttes gazdasági gondjait Allan Klein menedzser megoldja, de a tagok széthúzása megállíthatatlan.
Január 17-én megjelenik a Yellow Submarine, ami azonban csak néhány új dalt tartalmaz. A lemezt még ’68 februárjában kezdik el felvenni, de az indiai utazás, a Fehér Album és más kiruccanások eddig feltartják megszületését. A végső zivatar már készülődik a tengeren, Ringo bejelenti, hogy kiszáll. Otthon azonban átgondolja elhamarkodott kirohanását, visszavéteti fejét. Megjelenik az együttes belső berkeiben Yoko Onó, Lennon élet-és művésztársa. A köztük kialakult mély szerelem tovább bomlasztja a zenekari kohéziót. A Fiúk teljesen felhagynak az élő zenéléssel. Sor kerül az utolsó nyilvános fellépésre az Apple-székház tetején, amit nem jelentenek be előre. Ez viszont már a ’70-es évek, és a Beatles zenekar faliszőnyegének szétbomlott rojtjai.
Hírek a hatvanas évekből
(szerk. Mohai Adrienn)
1960
A király visszatér
Elvis Presley március 5-én tért vissza németországi sorkatonai szolgálatából.
A rock and roll királyát 1958. március 24-én sorozták be és a Texas állambeli Fort Hoodban kapott alapkiképzést. A sztár visszautasította speciális szolgálatot, ami felmentette volna bizonyos kötelességek alól. Katonáskodása mindvégig nagy nyilvánosságot kapott, rossz nyelvek szerint a kétéves szolgálat javíthatatlan kárt tett az énekes karrierjében.
1961
Tarol a Motown Records
A The Miracles dala, a Shop Around volt az első kislemez, amely átütő sikert hozott a detroiti székhelyű kiadó számára.
Az afro-amerikai származású Berry Gordon tulajdonában lévő lemezcég később olyan előadókkal büszkélkedhetett mint Stevie Wonder, The Supremes vagy a The Temptations. A tipikus Motown-hangzás a soulzene stílusjegyeit hordozta magán, azaz a tamburin és a dobok használatát, a hangsúlyos és dallamos basszusgitár kíséretet, az egyedi dallam- és akkordszerkezetet, valamint a felelgetős éneklési stílust, amely a gospel zenéből származott.
1962
A brit invázió kezdete
A brit előadók közül elsőként a Tornados zenekarnak sikerült az amerikai Billboard slágerlista legfelső dobogójára lépnie. A Telstar című instrumentális dal még hetekig tartotta előkelő pozícióját.
A Telstar az első direkt közvetítést távközlési műholdról kapta nevét, melyet az AT&T fejlesztett ki, és pár héttel a kislemez megjelenése előtt állították pályára. A dal szerzője és producere John Meek volt, aki az űrből jövő hangeffektusokat az ún. „clavioline”, az első elektronikus szintetizátor segítségével hozta létre. Becslések szerint a korongból azóta mintegy 5 millió példány kelt el világszerte.
1963
A siker szele
1963. május 27-én megjelent Boby Dylan második studiólemeze, a The Freewheelin' Bob Dylan. A poptörténelem egyik legelismertebb dalszerzője ezzel az albummal vívta ki a kritikusok és a nagyközönség elismerését.
Az első koronggal szemben ezen az albumon már csak két feldolgozást találunk. Az album nyitódala és egyúttal Dylan leghíresebb szerzeménye a Blowing In the Wind rövid idő alatt háborúellenes és polgárjogi mozgalmak himnuszává vált. A ma is aktív Dylan hatása a popzenei dal(szöveg)írásra felbecsülhetetlen.
1964
Beatlemánia az USA-ban
Addig soha nem látott mértékű tömeghisztéria tört ki a New York-i JFK repülőtéren 1964. február 7-én, a Beatles zenekar első államokbeli látogatásakor.
A gombafejűeket landolás után több mint 3000 sikoltozó rajongó üdvözölte. A Fab Four a szállodába érkezéskor sem menekülhetett a mindenre elszánt imádók és újságírók áradata elől. Két nappal később Ed Sullivan televíziós showjában léptek fel, amelyre 74 millió néző volt kíváncsi, így megdőlt az addigi egyesült államokbeli nézettségi rekord. Gyakorlatilag ezzel a fellépéssel kezdődött a brit zene tengerentúli inváziója.
1965
Erőszakos generáció
A rockzene egyik legbefolyásosabb előadója a brit The Who, akiket a zenetörténelem első rossz fiúiként tartanak számon, 1965-ben jelentette meg első, My Generation című albumát.
Az rosszfiú imázst menedzsere tanácsára vette fel a zenekar. Pete Towsend frontember és társai többek között a Union Jack, azaz a brit zászló ruhadarabként történő viselésével, gitár- és dobtöréssel, szállodai randalírozással és tinédzserkori frusztrációknak teret engedő dalszövegekkel sokkolta az angol társadalmat. A My Generation fogvicsorgatása a brit popkultúra kulcsfontosságú művei közé tartozik és az elitista modok életérzésének adekvát kifejezője.
1966
Pet Sounds
Számos zenei szaklap által minden idők egyik legjobb popalbumaként aposztrofált korong 1966. május 16-án jelent meg. A The Beach Boys tizenkettedik albuma valójában Brian Wilson szólólemeze.
A melankolikus hangulatú Pet Sounds, az eladási számokat illetően nem ért el kiemelkedő sikereket, de a mai napig elismerő hangon szólnak róla a zenei kritikusok. Ez az album volt a legnagyobb inspiráció A Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band című albumának születésekor, sőt maga Paul McCartney is azt nyilatkozta róla, hogy nem nevezheti magát zeneileg műveltnek az, aki még nem hallotta.
1967
A szerelem nyara
1967 nyarán több mint százezer hippi gyűlt össze a San Franciscó-i Haight Ashbury utcák környékén, hogy együtt ünnepelje a zene, a pszichedelikus drogok, a szexuális szabadság, és a kreatív önkifejezés diadalát.
Az eseményre a világ minden tájáról érkeztek fiatalok. A Golden Gate park gyakorlatilag földi mennyországgá változott: az ételeket és a drogokat ingyen osztogatták és szabad szerelem – azaz a házasság nélküli együttélés - igéjét hirdették. A létrehozott klinikán nem kellett fizetni az orvosi ellátásért, és az alapvető dolgokhoz is pénz nélkül lehetett hozzájutni az erre a célra kialakított üzletben. A 60-as évek hippi ellenkultúrája ezzel az eseménnyel került be a köztudatba.
1968
Fesztivál Britanniában
Az első Isle of Wight Festival 1968. augusztus 31-én került megrendezésre olyan előadók fellépésével mint a Jefferson Airplane, Arthur Brown,a The Move, T. Rex, a Plastic Penny és a Pretty Things.
Az első évben mintegy 10 000 látogatót vonzó rendezvény harmadik születésnapjára, 1970-re a világ legnagyobb szabású popzenei fesztiváljává növekedett. A minden várakozást felülmúló látogatószám mellett a rendezők nem tudták biztosítani a nézők megfelelő szintű biztonságát, így a brit parlament ellehetelenítette a rendezvény következő évi megrendezését. 2002-ben azonban felélesztették, és azóta is töretlenül nő népszerűsége.
1969
Tragédiába fulladt Stones-koncert
Nem volt felhőtlen a hangulat a Rolling Stones, Santana, a Jefferson Airplane, a The Flying Burrito Brothers, and Crosby, Stills, Nash and Young nevével fémjelzett, 1969 december 6-án Kaliforniában megrendezett egynapos feszitválon.
Az esemény négy ember életét követelte, egy szándékos emberölés mellett hárman vesztették életüket cserbenhagyásos gázolás, illetve vízbefúlás következtében. A tragédia által beárnyékolt altamonti koncertet gyakran szembeállítják a hónapokkal korábban megrendezett woodstocki fesztivállal, amely fel tette a pontot a hippikorszak i betűjére. A tragédia beárnyékolta eseménynek egyébként 300 000 látogatója volt.
A király visszatér
Elvis Presley március 5-én tért vissza németországi sorkatonai szolgálatából.
A rock and roll királyát 1958. március 24-én sorozták be és a Texas állambeli Fort Hoodban kapott alapkiképzést. A sztár visszautasította speciális szolgálatot, ami felmentette volna bizonyos kötelességek alól. Katonáskodása mindvégig nagy nyilvánosságot kapott, rossz nyelvek szerint a kétéves szolgálat javíthatatlan kárt tett az énekes karrierjében.
1961
Tarol a Motown Records
A The Miracles dala, a Shop Around volt az első kislemez, amely átütő sikert hozott a detroiti székhelyű kiadó számára.
Az afro-amerikai származású Berry Gordon tulajdonában lévő lemezcég később olyan előadókkal büszkélkedhetett mint Stevie Wonder, The Supremes vagy a The Temptations. A tipikus Motown-hangzás a soulzene stílusjegyeit hordozta magán, azaz a tamburin és a dobok használatát, a hangsúlyos és dallamos basszusgitár kíséretet, az egyedi dallam- és akkordszerkezetet, valamint a felelgetős éneklési stílust, amely a gospel zenéből származott.
1962
A brit invázió kezdete
A brit előadók közül elsőként a Tornados zenekarnak sikerült az amerikai Billboard slágerlista legfelső dobogójára lépnie. A Telstar című instrumentális dal még hetekig tartotta előkelő pozícióját.
A Telstar az első direkt közvetítést távközlési műholdról kapta nevét, melyet az AT&T fejlesztett ki, és pár héttel a kislemez megjelenése előtt állították pályára. A dal szerzője és producere John Meek volt, aki az űrből jövő hangeffektusokat az ún. „clavioline”, az első elektronikus szintetizátor segítségével hozta létre. Becslések szerint a korongból azóta mintegy 5 millió példány kelt el világszerte.
1963
A siker szele
1963. május 27-én megjelent Boby Dylan második studiólemeze, a The Freewheelin' Bob Dylan. A poptörténelem egyik legelismertebb dalszerzője ezzel az albummal vívta ki a kritikusok és a nagyközönség elismerését.
Az első koronggal szemben ezen az albumon már csak két feldolgozást találunk. Az album nyitódala és egyúttal Dylan leghíresebb szerzeménye a Blowing In the Wind rövid idő alatt háborúellenes és polgárjogi mozgalmak himnuszává vált. A ma is aktív Dylan hatása a popzenei dal(szöveg)írásra felbecsülhetetlen.
1964
Beatlemánia az USA-ban
Addig soha nem látott mértékű tömeghisztéria tört ki a New York-i JFK repülőtéren 1964. február 7-én, a Beatles zenekar első államokbeli látogatásakor.
A gombafejűeket landolás után több mint 3000 sikoltozó rajongó üdvözölte. A Fab Four a szállodába érkezéskor sem menekülhetett a mindenre elszánt imádók és újságírók áradata elől. Két nappal később Ed Sullivan televíziós showjában léptek fel, amelyre 74 millió néző volt kíváncsi, így megdőlt az addigi egyesült államokbeli nézettségi rekord. Gyakorlatilag ezzel a fellépéssel kezdődött a brit zene tengerentúli inváziója.
1965
Erőszakos generáció
A rockzene egyik legbefolyásosabb előadója a brit The Who, akiket a zenetörténelem első rossz fiúiként tartanak számon, 1965-ben jelentette meg első, My Generation című albumát.
Az rosszfiú imázst menedzsere tanácsára vette fel a zenekar. Pete Towsend frontember és társai többek között a Union Jack, azaz a brit zászló ruhadarabként történő viselésével, gitár- és dobtöréssel, szállodai randalírozással és tinédzserkori frusztrációknak teret engedő dalszövegekkel sokkolta az angol társadalmat. A My Generation fogvicsorgatása a brit popkultúra kulcsfontosságú művei közé tartozik és az elitista modok életérzésének adekvát kifejezője.
1966
Pet Sounds
Számos zenei szaklap által minden idők egyik legjobb popalbumaként aposztrofált korong 1966. május 16-án jelent meg. A The Beach Boys tizenkettedik albuma valójában Brian Wilson szólólemeze.
A melankolikus hangulatú Pet Sounds, az eladási számokat illetően nem ért el kiemelkedő sikereket, de a mai napig elismerő hangon szólnak róla a zenei kritikusok. Ez az album volt a legnagyobb inspiráció A Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band című albumának születésekor, sőt maga Paul McCartney is azt nyilatkozta róla, hogy nem nevezheti magát zeneileg műveltnek az, aki még nem hallotta.
1967
A szerelem nyara
1967 nyarán több mint százezer hippi gyűlt össze a San Franciscó-i Haight Ashbury utcák környékén, hogy együtt ünnepelje a zene, a pszichedelikus drogok, a szexuális szabadság, és a kreatív önkifejezés diadalát.
Az eseményre a világ minden tájáról érkeztek fiatalok. A Golden Gate park gyakorlatilag földi mennyországgá változott: az ételeket és a drogokat ingyen osztogatták és szabad szerelem – azaz a házasság nélküli együttélés - igéjét hirdették. A létrehozott klinikán nem kellett fizetni az orvosi ellátásért, és az alapvető dolgokhoz is pénz nélkül lehetett hozzájutni az erre a célra kialakított üzletben. A 60-as évek hippi ellenkultúrája ezzel az eseménnyel került be a köztudatba.
1968
Fesztivál Britanniában
Az első Isle of Wight Festival 1968. augusztus 31-én került megrendezésre olyan előadók fellépésével mint a Jefferson Airplane, Arthur Brown,a The Move, T. Rex, a Plastic Penny és a Pretty Things.
Az első évben mintegy 10 000 látogatót vonzó rendezvény harmadik születésnapjára, 1970-re a világ legnagyobb szabású popzenei fesztiváljává növekedett. A minden várakozást felülmúló látogatószám mellett a rendezők nem tudták biztosítani a nézők megfelelő szintű biztonságát, így a brit parlament ellehetelenítette a rendezvény következő évi megrendezését. 2002-ben azonban felélesztették, és azóta is töretlenül nő népszerűsége.
1969
Tragédiába fulladt Stones-koncert
Nem volt felhőtlen a hangulat a Rolling Stones, Santana, a Jefferson Airplane, a The Flying Burrito Brothers, and Crosby, Stills, Nash and Young nevével fémjelzett, 1969 december 6-án Kaliforniában megrendezett egynapos feszitválon.
Az esemény négy ember életét követelte, egy szándékos emberölés mellett hárman vesztették életüket cserbenhagyásos gázolás, illetve vízbefúlás következtében. A tragédia által beárnyékolt altamonti koncertet gyakran szembeállítják a hónapokkal korábban megrendezett woodstocki fesztivállal, amely fel tette a pontot a hippikorszak i betűjére. A tragédia beárnyékolta eseménynek egyébként 300 000 látogatója volt.
Hírek a hatvanas évekből
(szerk. Csaba Emese)
(szerk. Csaba Emese)
1960
Johnny Cash és a drogok
A tehetséges Mr. Cash nem tudja elviselni a hírnévvel járó csillogást: inkább különféle tudatmódosítókkal próbálja elnyomni.
Johnny Cash-nek 1960-ban volt első börtönfellépése, és ahogy karrierje kezd felfelé ívelni, a hírek szerint egyre többet iszik és rászokott az amfetaminra. Egy lakásban él Waylon Jenningsszel, aki maga is amfetaminfüggő.
Habár függősége nyilvánvaló, sok barátja nem vesz róla tudomást. Ennek ellenére sikeres, s a Ring of Fire című dallal első helyezést ért el a country-listákon. Eredetileg a dal June Carter és Merle Kilgore tollából származik, s először a Carter's Sisters énekelte el. A dal Carter személyes problémáiról szól, arról hogyan próbálta eltitkolni Johnhoz fűződő szerelmét, és hogy miként akarta Cash-t megszabadítani az italtól és az amfetamintól.
1963
Új menedzserrel a Rolling Stones
Új menedzserük, Andrew Loog Oldham közbenjárásával az a Decca Records kötött szerződést a Rolling Stonesszal, amely 1962 januárjában elutasította a Beatlest.
Ez a feltörekvő új, angol zenekar rengeteg blues-, rhythm and blues-, country- és rock and roll-feldolgozást játszik. Első felvételeiken többek között Chuck Berry, Bo Diddley, Screamin' Jay Hawkins, Muddy Waters, Larry Williams és Howlin' Wolf dalait játszották.
A Rolling Stones nemrég alakult, amikor két korábbi iskolatárs, Mick Jagger és Keith Richards találkozott Brian Jonesszal. Az új formációt Brian Muddy Waters Rollin' Stone című dala után nevezte el. A felállás a következő: Mick Jagger (ének, szájharmonika), Brian Jones (gitár, szájharmonika, vokál), Keith Richards (gitár, vokál), Ian Stewart (zongora), Dick Taylor (basszusgitár). 1963. június 7-én jelent meg első kislemezük és mindenki nagy érdeklődéssel várja nagylemezük kiadását.
1964
A Beatles a csúcson
A Beatles betört az amerikai listákra, és a lemez eladási lista adatai alapján egy darabig nem is mozdul onnan.
Slágerlista-helyezések tekintetében Lennon és McCartney a legsikeresebb dalszerzők. 1964. április 4-én a Billboard slágerlistáján a Beatles foglalta el az első öt helyet. A dalok a Can't Buy Me Love, Twist and Shout, She Loves You, I Want to Hold Your Hand, és a Please Please Me voltak.
A következő héten, április 11-én a 100-as listán 14 Beatles-dal volt. Ezzel megtörték a korábbi csúcstartó Elvis Presley 1956. december 19-én felállított rekordját, aki 9 dallal szerepelt a 100-as listán.
1965
A mod mozgalom „Istenei”
A The Who első lemezén valószínűleg minden idők legnagyobb mod himnuszát hallhatjuk, a My Generationt, amely ezen fiatalok egyik legnépszerűbb dala.
1965-ben megjelent első nagylemezük, amelynek címadó dala a My Generation. A The Who a komoly, politikai témájú szerzemények mellett a slágeresebb számoknak is hagyott helyet, mint például az I Can't Explain, az Anyway, Anyhow, Anywhere, a Substitute, és a Happy Jack.
A The Who-t 1964-ben alapított Pete Townshend gitáros, Roger Daltrey énekes, John Entwistle basszusgitáros és Keith Moon dobos.
Első komoly próbálkozásuk 1962-ben a Detours nevű együttes volt. Utána rövid ideig High Numbers néven futottak, de a végleges névválasztás a The Who-ra esett. A négy ifjúban sok tehetség rejlett, s ezt fedezte fel Chris Stamp és Kit Lambert, a két producer.
1966
A Beatles nem bír magával
Lennon kijelentette, „a Beatles, ma népszerűbb Jézusnál, nem tudom mi fog hamarabb eltűnni a rock'n roll, vagy a kereszténység”.
A Beatles nyíltan felvállalta a droghasználatot és ’66-ban kidobatták magukat a Fülöp-szigetekről. A világszerte hatalmas felháborodást keltő nyilatkozat után a Fülöp-szigeteken nyilvános Beatles lemezégetéseket tartottak. Az incidens hatására azonban a Beatles néhány hónapon belül bejelenti, soha többé nem koncertezik. A zenekar ’66-ra megunta a sztársággal járó, néha nagyon is fárasztó életet. Koncertjeiken akkora volt a kiabálás, hogy saját magukat sem hallották, McCartney később elmondta, dalaikat kétszeres sebességgel játszották, hogy minél hamarabb lemenjen a koncert. Állandó utazás, stressz, mindennap másik ország. Kimerültek.
1967
C’mon baby, light my fire!
Az amerikai The Doors, ugyanezen a néven kiadott lemeze, főként Jim Morrison excentrikus, lázadó figurájának köszönhetően szenzációs siker lett, ezzel megalapozva a zenekar elismertségét a kor többi nagy zenekara között.
Ez az együttes bemutatkozó albuma, ami az Electra Records közreműködésével jelent meg, s rajta a kislemezként már ismert Light My Fire hosszabb, hét percet meghaladó verziója is megtalálható. Az album a Break on Through-val kezdődik, ami a lehető legjobb elővezetése az albumnak. A sok rendkívüli szám közül kiemelkedő az Alabama Song, ami eredetileg Bertolt Brecht és Kurt Weill operájában hangzott el, a Take It as It Comes, és végül az albumot a közel 10 perces zenei dráma zárja, a The End. Az albumot néhány nap alatt rögzítették és a dalok nagy részét élőben, elsőre felvették. Morrison mély, síró, néha felüvöltő hangja, és dalaiknak, szövegeinek hallatán nem csoda ha az együttes bemutatkozó albuma hatalmas tömegeket mozgatott meg.
1969
Woodstock
Óriási siker volt az augusztusban New York államban a kb. 4000 lélekszámú Bethel vidéki városban megrendezett Woodstock Music and Art Festival. A fellépők között volt többek közt: Janis Joplin, Jimi Hendrix, Canned Heat.
1969. augusztus 15-én a Bethelben megrendezésre került háromnapos woodstocki zenei és művészeti fesztiválon négyszer annyian vettek részt, mint ahogyan azt a szervezők korábban remélték. A fesztivál eredetileg a New Yorktól 50 kilométerre található Wallkillben került volna megrendezésre, de a falu lakosságának heves tiltakozása miatt jelölték ki végül Bethelt.
A három napra érvényes 18 dolláros belépőjegyet mintegy 400 ezer fiatal vásárolta meg. Annak ellenére, hogy ilyen hatalmas érdeklődés volt a rendezvény iránt, minden erőszakmentesen zajlott le.
Ez volt az eddigi legnagyobb zenei összejövetel. A rendezvény három napja alatt 32 banda és énekes képviseltette magát a soul, a rock, a blues és a népzene területén.
Johnny Cash és a drogok
A tehetséges Mr. Cash nem tudja elviselni a hírnévvel járó csillogást: inkább különféle tudatmódosítókkal próbálja elnyomni.
Johnny Cash-nek 1960-ban volt első börtönfellépése, és ahogy karrierje kezd felfelé ívelni, a hírek szerint egyre többet iszik és rászokott az amfetaminra. Egy lakásban él Waylon Jenningsszel, aki maga is amfetaminfüggő.
Habár függősége nyilvánvaló, sok barátja nem vesz róla tudomást. Ennek ellenére sikeres, s a Ring of Fire című dallal első helyezést ért el a country-listákon. Eredetileg a dal June Carter és Merle Kilgore tollából származik, s először a Carter's Sisters énekelte el. A dal Carter személyes problémáiról szól, arról hogyan próbálta eltitkolni Johnhoz fűződő szerelmét, és hogy miként akarta Cash-t megszabadítani az italtól és az amfetamintól.
1963
Új menedzserrel a Rolling Stones
Új menedzserük, Andrew Loog Oldham közbenjárásával az a Decca Records kötött szerződést a Rolling Stonesszal, amely 1962 januárjában elutasította a Beatlest.
Ez a feltörekvő új, angol zenekar rengeteg blues-, rhythm and blues-, country- és rock and roll-feldolgozást játszik. Első felvételeiken többek között Chuck Berry, Bo Diddley, Screamin' Jay Hawkins, Muddy Waters, Larry Williams és Howlin' Wolf dalait játszották.
A Rolling Stones nemrég alakult, amikor két korábbi iskolatárs, Mick Jagger és Keith Richards találkozott Brian Jonesszal. Az új formációt Brian Muddy Waters Rollin' Stone című dala után nevezte el. A felállás a következő: Mick Jagger (ének, szájharmonika), Brian Jones (gitár, szájharmonika, vokál), Keith Richards (gitár, vokál), Ian Stewart (zongora), Dick Taylor (basszusgitár). 1963. június 7-én jelent meg első kislemezük és mindenki nagy érdeklődéssel várja nagylemezük kiadását.
1964
A Beatles a csúcson
A Beatles betört az amerikai listákra, és a lemez eladási lista adatai alapján egy darabig nem is mozdul onnan.
Slágerlista-helyezések tekintetében Lennon és McCartney a legsikeresebb dalszerzők. 1964. április 4-én a Billboard slágerlistáján a Beatles foglalta el az első öt helyet. A dalok a Can't Buy Me Love, Twist and Shout, She Loves You, I Want to Hold Your Hand, és a Please Please Me voltak.
A következő héten, április 11-én a 100-as listán 14 Beatles-dal volt. Ezzel megtörték a korábbi csúcstartó Elvis Presley 1956. december 19-én felállított rekordját, aki 9 dallal szerepelt a 100-as listán.
1965
A mod mozgalom „Istenei”
A The Who első lemezén valószínűleg minden idők legnagyobb mod himnuszát hallhatjuk, a My Generationt, amely ezen fiatalok egyik legnépszerűbb dala.
1965-ben megjelent első nagylemezük, amelynek címadó dala a My Generation. A The Who a komoly, politikai témájú szerzemények mellett a slágeresebb számoknak is hagyott helyet, mint például az I Can't Explain, az Anyway, Anyhow, Anywhere, a Substitute, és a Happy Jack.
A The Who-t 1964-ben alapított Pete Townshend gitáros, Roger Daltrey énekes, John Entwistle basszusgitáros és Keith Moon dobos.
Első komoly próbálkozásuk 1962-ben a Detours nevű együttes volt. Utána rövid ideig High Numbers néven futottak, de a végleges névválasztás a The Who-ra esett. A négy ifjúban sok tehetség rejlett, s ezt fedezte fel Chris Stamp és Kit Lambert, a két producer.
1966
A Beatles nem bír magával
Lennon kijelentette, „a Beatles, ma népszerűbb Jézusnál, nem tudom mi fog hamarabb eltűnni a rock'n roll, vagy a kereszténység”.
A Beatles nyíltan felvállalta a droghasználatot és ’66-ban kidobatták magukat a Fülöp-szigetekről. A világszerte hatalmas felháborodást keltő nyilatkozat után a Fülöp-szigeteken nyilvános Beatles lemezégetéseket tartottak. Az incidens hatására azonban a Beatles néhány hónapon belül bejelenti, soha többé nem koncertezik. A zenekar ’66-ra megunta a sztársággal járó, néha nagyon is fárasztó életet. Koncertjeiken akkora volt a kiabálás, hogy saját magukat sem hallották, McCartney később elmondta, dalaikat kétszeres sebességgel játszották, hogy minél hamarabb lemenjen a koncert. Állandó utazás, stressz, mindennap másik ország. Kimerültek.
1967
C’mon baby, light my fire!
Az amerikai The Doors, ugyanezen a néven kiadott lemeze, főként Jim Morrison excentrikus, lázadó figurájának köszönhetően szenzációs siker lett, ezzel megalapozva a zenekar elismertségét a kor többi nagy zenekara között.
Ez az együttes bemutatkozó albuma, ami az Electra Records közreműködésével jelent meg, s rajta a kislemezként már ismert Light My Fire hosszabb, hét percet meghaladó verziója is megtalálható. Az album a Break on Through-val kezdődik, ami a lehető legjobb elővezetése az albumnak. A sok rendkívüli szám közül kiemelkedő az Alabama Song, ami eredetileg Bertolt Brecht és Kurt Weill operájában hangzott el, a Take It as It Comes, és végül az albumot a közel 10 perces zenei dráma zárja, a The End. Az albumot néhány nap alatt rögzítették és a dalok nagy részét élőben, elsőre felvették. Morrison mély, síró, néha felüvöltő hangja, és dalaiknak, szövegeinek hallatán nem csoda ha az együttes bemutatkozó albuma hatalmas tömegeket mozgatott meg.
1969
Woodstock
Óriási siker volt az augusztusban New York államban a kb. 4000 lélekszámú Bethel vidéki városban megrendezett Woodstock Music and Art Festival. A fellépők között volt többek közt: Janis Joplin, Jimi Hendrix, Canned Heat.
1969. augusztus 15-én a Bethelben megrendezésre került háromnapos woodstocki zenei és művészeti fesztiválon négyszer annyian vettek részt, mint ahogyan azt a szervezők korábban remélték. A fesztivál eredetileg a New Yorktól 50 kilométerre található Wallkillben került volna megrendezésre, de a falu lakosságának heves tiltakozása miatt jelölték ki végül Bethelt.
A három napra érvényes 18 dolláros belépőjegyet mintegy 400 ezer fiatal vásárolta meg. Annak ellenére, hogy ilyen hatalmas érdeklődés volt a rendezvény iránt, minden erőszakmentesen zajlott le.
Ez volt az eddigi legnagyobb zenei összejövetel. A rendezvény három napja alatt 32 banda és énekes képviseltette magát a soul, a rock, a blues és a népzene területén.
Hírek a hatvanas évekből
(szerk. Fedor Nóra)
1960
Kennedy nyert, az új nemzedék ünnepel
A demokrata párti John Fitzgerald Kennedy nyerte a november 8-ai amerikai elnökválasztást alig száztízezres szavazattöbbséggel. Az Egyesült Államok újdonsült elnöke beiktatási beszédében hangsúlyozta: „Ismét mozgásba hozzuk Amerikát!”
Elemzők szerint új korszak köszönthet be Amerika történelmébe, egy új, fiatal nemzedék korszaka, mely most megválasztotta magának saját elnökét. 42 éves életkorával J. F. Kennedy az Egyesül Államok eddigi legfiatalabb elnöke, ellenfelét, a republikánus jelölt Richard M. Nixont 0,2%-kal sikerült megelőznie. Kampányában nagy hangsúlyt fektetett a modern tömegkommunikációs eszközök kihasználására, mellyel előnyt kovácsolt magának. Programjában szerepel többek között az egészségügyi ellátás reformja, az oktatás fejlesztése és támogatása, valamint a faji megkülönböztetés eltörlésének törvénybe iktatása. „Olyan Amerikában hiszek, amely sem protestáns, sem katolikus, sem zsidó!” – fogalmazott az elnök szeptemberi beszédében.
1961
Hurrá, Ifipark!
Augusztus 20-án végre megnyitotta kapuit városunk új szórakozóhelye, az Ifjúsági Park. Az intézmény a budapesti KISZ-bizottság kezdeményezésére épült a budai vár oldalában, s a festői környezet mellett kitűnő műsor fogadta az első látogatókat.
„A környezet, az ide csillámló Duna, a szolid társaság (…) mágnesként vonzotta ide a szórakozni vágyókat.” – olvashatjuk a beszámolókban. A KISZ budapesti bizottsága személyes ügyként kezeli városunk fiataljainak művelődését, így döntött amellett, hogy biztosítja számukra a kulturált, igényes, kártékony nyugati impulzusoktól mentes szabadtéri szórakozás lehetőségét. A tervek szerint a Park szeptemberig látogatható csütörtöki, szombati és vasárnapi napokon, mindössze ötforintos belépő ellenében. Az első estén fiatal és tehetséges táncdalénekesek, színészek, komikusok szórakoztatták a közönséget, majd esztrádműsor és tánc zárta a nyitónapot.
1962
Love Me Do – megjelent a Beatles első kislemeze
A liverpooliak legújabb kedvence, a Beatles végre elkészítette első kislemezét, a Love Me Do-t, mely október 5-én került a lemezboltok polcaira. A hihetetlen népszerűségnek örvendő zenekar szóban forgó dala az angol sikerlista 17. helyén nyitott.
A hirtelen jött sikerrel kapcsolatban felröppentek negatív vélemények is. Sok szóbeszéd járja arról, hogy a kislemez – mondhatni – váratlan sikere mögött az együttes menedzserének, Brian Epsteinnek a keze áll: felmerült annak a gyanúja, hogy Epstein a saját cége részére rendelt mintegy tízezer darabot a korongból. Pletykák ide vagy oda, a Beatles népszerűségének ez sem szabhat határt, ugyanis az országos listára való felkerülésükkel már nem csak Liverpoolt, hanem gyaníthatóan egész Angliát ostrom alá veszik. Az együttes producere, George Martin, akit az ötödik zenekartagként is szoktak emlegetni, már vissza is rendelte a fiúkat Londonba egy újabb kislemez felvételeire. A választott dal valószínűleg a Please, Please Me lesz, mellyel a következő évben debütálhatnak a toplistákon.
1963
Lelőtték Kennedy elnököt – gyászol az ország
Több lövést adott le egy merénylő John Fitzgerald Kennedy amerikai elnökre ma délelőtt a Texas állambeli Dallasban. Az elnök a helyszínen meghalt, a vele egy kocsiban utazó texasi kormányzót, John B. Connallyt pedig szintén megsebesített egy lövés.
Az Egyesült Államok elnöke éppen hivatalos látogatásának tett eleget Dallasban, amikor bekövetkezett a tragédia. A szemtanúk elmondása szerint több lövés dördült el a texasi Tankönyvraktár irányából, ám az elkövetőt senki sem látta. Az esetet követően egy órán belül elfogták a tettest: Lee Harvey Oswaldot. A 24 éves fiatalembert az után kapták csak el, hogy négy lövéssel egy járőrt is leterített. Oswaldról kiderült, hogy részben kubai, részben pedig szovjet kapcsolatokkal rendelkezett és zavart elmeállapota miatt is igazolódni látszik az elkövetés gyanúja. A szemtanúk kihallgatása még folyamatban van és egy vizsgálóbizottság felállítása is esedékes az ügyben.
1964
„Elvis halott. Éljen a Beatles!”
Nem mindennapi látvány fogadta az embereket február 17-én a New York-i repülőtéren: a hétköznapok rendjét több ezernyi tinédzser zsivaja zavarta meg, amint birtokba vették a kifutópálya tetemes részét új hőseikre várva. A Beatles angliai diadalmenete után most az új világban folytatja.
1963 decemberében a liverpooli gombáknak már hét felvételük szerepelt az angol top 20-as listán, s ne felejtsük el, hogy első sikereiket egy éve sincs, hogy bezsebelték. És bizony az sem akármi, hogy 1963 őszén két kislemezük is megbukott a tengerentúlon, s fél év elteltével pedig már ilyen fogadtatásban van részük New York repterén. A tévésztár, Ed Sullivan még novemberben kereste meg Brian Epstein menedzsert, hogy meghívja fiait a műsorába, mert nem akart lemaradni a legújabb angol trend-zenekarról. „Ez pont olyan, tömeghisztéria, mint ami Elvis Presley idejében nálunk volt.” – nyilatkozta Sullivan, miután saját maga is tapasztalhatta a beatlemánia hatását London repülőterén, s tudta, hogy ennek hamarosan Amerikában is lesznek következményei.
Ezen a február 7-ei napon az amerikai tinik pillanatok alatt cserélték le királyukat négy brit srácra, mintha Elvis meg sem született volna. A rendőröknek még a szállodánál is folyamatosan résen kellett lenniük, hogy elkapják a tűzoltólétrán, lifben, fürdőszobában megbúvó rajongókat.
1965
A rock ’n roll keresztapja halott
Január 20-án elhunyt Alan Freed rádiós disc jockey, a rock ’n roll névadója: halálát májelégtelenség okozta. „Tintás” Freed minden idők leghíresebb rádiós műsorvezetője volt, nevéhez fűződik az új zene rádiós népszerűsítése, és az első rock ’n roll-partyk szervezése is.
A minnesotai, litván származású rádiós karrierje legszebb időszakában olyan személyiségeket tett ismertté műsoraival Amerikában, mint Bill Haley, Chuck Berry, Little Richard, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, és nem utolsó sorban Elvis Presley. Már az 50-es évek végén pereket indítottak ellene, mert állítólag ő is „érdekelt volt” payola-ügyekben: kenőpénzeket fogadott el különböző lemezcégektől és menedzserektől, hogy azok sztárjainak felvételeit részesítse előnyben műsorai alatt. Kettétört karrierje miatt egyre inkább az alkoholban kereste a megnyugvást - bár korábban sem vetette meg -, s végül halálát is ez okozta: májzsugorban halt meg - alig 43 évesen.
1966
Indul a Táncdalfesztivál!
Ma végre kezdetét veszi a mindenki által már nagyon várt első magyar Táncdalfesztivál. Bánki László, a rendezvény szellemi atyja is nagy reményekkel tekint az esemény elébe és biztos benne, hogy műsora osztatlan sikert arat majd a közönség körében.
A versenyen több kategóriában nevezhettek a tehetségesebbnél tehetségesebb előadók, sőt, kitűnő táncdalénekeseink mellett az ifjúsági zenekarok is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra – de közülük is csak a legjobbak! A versenyzők produkcióit szigorú szakmai zsűri értékeli majd, akik árgus szemekkel igyekeznek rátalálni az ország legtehetségesebb fiatal egyéniségeire, zenészeire.
Bánki László akképp nyilatkozott, hogy Magyarország fiataljainak művelődése nemzeti ügy és bízik benne, hogy a Táncdalfesztivál is képes lesz majd ehhez hozzájárulni.
1967
A nyolcadik Beatle
Megjelent a Beatles zenekar nyolcadik lemeze, Sergeant Pepper's Lonely Heart Club Band címmel. Ez a lemez szinte minden tekintetben újító: a felvételi eljárások, a borító valamint a szerkezete is merőben eltér az eddigiektől. A kritikusok és a rajongók is hajlongnak előtte!
A Bors Őrmester felvételei csaknem 130 napot vettek igénybe: még előző év december 6-án kezdte meg a rögzítést a zenekar az Abbey Roadon, s idén június elsején került a lemezboltokba az album. Mivel a tavalyi évben felhagytak a koncertezéssel, elegendő idejük volt a soron következő lemez elkészítésére. Rengeteg zenei hatás érte őket ezt megelőzően, sok új stílussal és hangszerrel is megismerkedtek, amelyek visszaköszönnek a dalok hangzásvilágában. A lemez borítója is említést érdemel: híres emberek színes, kartonból kivágott, életnagyságú alakjai láthatók rajta, és a dalszövegek is felkerültek a hátoldalra, ami jelentős újításnak számít. A borító McCartney és Robert Fraser közös munkájának eredménye.
1968
Rendőrök és diákok csaptak össze Párizsban
A tiltakozásnak indult, ma már diáklázadássá fajult párizsi események egyre súlyosbodnak. A rendőrök minden lehetséges eszközt bevetnek és senkit sem kímélve lépnek föl a fiatal csoportok ellen.
Tegnap éjjel diákok egy csoportja újabb barikádokat emelt a rendőrök ellen, melynek következtében ismét komoly összecsapásokra került sor Párizs utcáin. Alig néhány napja félmillió ember - köztük diákokkal és tanárokkal egyaránt – vonult föl az utcákon, hogy a nemrégiben letartóztatottak szabadon bocsátását, és az egyetemek újbóli megnyitását követelje. Az egyre szélesebb szolidaritási mozgalom kialakulását bizonyítja az is, hogy a munkásság is sztrájkkal fenyeget, és támogatásáról biztosította a diákokat. A vietnámi háború, a faji megkülönböztetés, az állami elnyomás és a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása miatt lázadó diákmozgalmak fokozódó elszántsága mellé egyre nagyobb társadalmi támogatás párosul.
1969
Kovács András extázisban
A mozikban Kovács András legújabb filmje, az Extázis 7-től 10-ig, melyet a Magyar Televízió megbízásából készített a neves rendező. A beatjelenségről, irányzatról szóló mű igazi kultfilm: kész kordokumentum, „zenés szociográfiai látlelet”.
Az eredeti elképzelés szerint klubokról, azok közönségéről, a beat felszíni jelenségeiről, külsőségeiről szólt volna a film, ám Kovács tudta, hogy ez sokkal több annál. Szembe kerül a vásznon két ellentétes nézet: a „konzervatívok” és a beat társadalmi gyökereit is kutató értelmiségi, szociológus réteg. A rendező szerint a beat egy ún. „szükségletzene”, amiben eddig rejtett társadalmi szükségletek törnek felszínre. A fiatalok számára ez a zene a kollektivitás mellett életproblémákat is kifejez, melyekre részben válaszokat is ad. A film – és a rendező – üzenete az, hogy az intézményi kereteken kívül a beattel meg lehet vívni bizonyos csatákat.
(1970: Paul McCartney kilép a Beatlesből, így az fel is oszlik, ergo (számomra) itt van vége a 60-as éveknek…)
Kennedy nyert, az új nemzedék ünnepel
A demokrata párti John Fitzgerald Kennedy nyerte a november 8-ai amerikai elnökválasztást alig száztízezres szavazattöbbséggel. Az Egyesült Államok újdonsült elnöke beiktatási beszédében hangsúlyozta: „Ismét mozgásba hozzuk Amerikát!”
Elemzők szerint új korszak köszönthet be Amerika történelmébe, egy új, fiatal nemzedék korszaka, mely most megválasztotta magának saját elnökét. 42 éves életkorával J. F. Kennedy az Egyesül Államok eddigi legfiatalabb elnöke, ellenfelét, a republikánus jelölt Richard M. Nixont 0,2%-kal sikerült megelőznie. Kampányában nagy hangsúlyt fektetett a modern tömegkommunikációs eszközök kihasználására, mellyel előnyt kovácsolt magának. Programjában szerepel többek között az egészségügyi ellátás reformja, az oktatás fejlesztése és támogatása, valamint a faji megkülönböztetés eltörlésének törvénybe iktatása. „Olyan Amerikában hiszek, amely sem protestáns, sem katolikus, sem zsidó!” – fogalmazott az elnök szeptemberi beszédében.
1961
Hurrá, Ifipark!
Augusztus 20-án végre megnyitotta kapuit városunk új szórakozóhelye, az Ifjúsági Park. Az intézmény a budapesti KISZ-bizottság kezdeményezésére épült a budai vár oldalában, s a festői környezet mellett kitűnő műsor fogadta az első látogatókat.
„A környezet, az ide csillámló Duna, a szolid társaság (…) mágnesként vonzotta ide a szórakozni vágyókat.” – olvashatjuk a beszámolókban. A KISZ budapesti bizottsága személyes ügyként kezeli városunk fiataljainak művelődését, így döntött amellett, hogy biztosítja számukra a kulturált, igényes, kártékony nyugati impulzusoktól mentes szabadtéri szórakozás lehetőségét. A tervek szerint a Park szeptemberig látogatható csütörtöki, szombati és vasárnapi napokon, mindössze ötforintos belépő ellenében. Az első estén fiatal és tehetséges táncdalénekesek, színészek, komikusok szórakoztatták a közönséget, majd esztrádműsor és tánc zárta a nyitónapot.
1962
Love Me Do – megjelent a Beatles első kislemeze
A liverpooliak legújabb kedvence, a Beatles végre elkészítette első kislemezét, a Love Me Do-t, mely október 5-én került a lemezboltok polcaira. A hihetetlen népszerűségnek örvendő zenekar szóban forgó dala az angol sikerlista 17. helyén nyitott.
A hirtelen jött sikerrel kapcsolatban felröppentek negatív vélemények is. Sok szóbeszéd járja arról, hogy a kislemez – mondhatni – váratlan sikere mögött az együttes menedzserének, Brian Epsteinnek a keze áll: felmerült annak a gyanúja, hogy Epstein a saját cége részére rendelt mintegy tízezer darabot a korongból. Pletykák ide vagy oda, a Beatles népszerűségének ez sem szabhat határt, ugyanis az országos listára való felkerülésükkel már nem csak Liverpoolt, hanem gyaníthatóan egész Angliát ostrom alá veszik. Az együttes producere, George Martin, akit az ötödik zenekartagként is szoktak emlegetni, már vissza is rendelte a fiúkat Londonba egy újabb kislemez felvételeire. A választott dal valószínűleg a Please, Please Me lesz, mellyel a következő évben debütálhatnak a toplistákon.
1963
Lelőtték Kennedy elnököt – gyászol az ország
Több lövést adott le egy merénylő John Fitzgerald Kennedy amerikai elnökre ma délelőtt a Texas állambeli Dallasban. Az elnök a helyszínen meghalt, a vele egy kocsiban utazó texasi kormányzót, John B. Connallyt pedig szintén megsebesített egy lövés.
Az Egyesült Államok elnöke éppen hivatalos látogatásának tett eleget Dallasban, amikor bekövetkezett a tragédia. A szemtanúk elmondása szerint több lövés dördült el a texasi Tankönyvraktár irányából, ám az elkövetőt senki sem látta. Az esetet követően egy órán belül elfogták a tettest: Lee Harvey Oswaldot. A 24 éves fiatalembert az után kapták csak el, hogy négy lövéssel egy járőrt is leterített. Oswaldról kiderült, hogy részben kubai, részben pedig szovjet kapcsolatokkal rendelkezett és zavart elmeállapota miatt is igazolódni látszik az elkövetés gyanúja. A szemtanúk kihallgatása még folyamatban van és egy vizsgálóbizottság felállítása is esedékes az ügyben.
1964
„Elvis halott. Éljen a Beatles!”
Nem mindennapi látvány fogadta az embereket február 17-én a New York-i repülőtéren: a hétköznapok rendjét több ezernyi tinédzser zsivaja zavarta meg, amint birtokba vették a kifutópálya tetemes részét új hőseikre várva. A Beatles angliai diadalmenete után most az új világban folytatja.
1963 decemberében a liverpooli gombáknak már hét felvételük szerepelt az angol top 20-as listán, s ne felejtsük el, hogy első sikereiket egy éve sincs, hogy bezsebelték. És bizony az sem akármi, hogy 1963 őszén két kislemezük is megbukott a tengerentúlon, s fél év elteltével pedig már ilyen fogadtatásban van részük New York repterén. A tévésztár, Ed Sullivan még novemberben kereste meg Brian Epstein menedzsert, hogy meghívja fiait a műsorába, mert nem akart lemaradni a legújabb angol trend-zenekarról. „Ez pont olyan, tömeghisztéria, mint ami Elvis Presley idejében nálunk volt.” – nyilatkozta Sullivan, miután saját maga is tapasztalhatta a beatlemánia hatását London repülőterén, s tudta, hogy ennek hamarosan Amerikában is lesznek következményei.
Ezen a február 7-ei napon az amerikai tinik pillanatok alatt cserélték le királyukat négy brit srácra, mintha Elvis meg sem született volna. A rendőröknek még a szállodánál is folyamatosan résen kellett lenniük, hogy elkapják a tűzoltólétrán, lifben, fürdőszobában megbúvó rajongókat.
1965
A rock ’n roll keresztapja halott
Január 20-án elhunyt Alan Freed rádiós disc jockey, a rock ’n roll névadója: halálát májelégtelenség okozta. „Tintás” Freed minden idők leghíresebb rádiós műsorvezetője volt, nevéhez fűződik az új zene rádiós népszerűsítése, és az első rock ’n roll-partyk szervezése is.
A minnesotai, litván származású rádiós karrierje legszebb időszakában olyan személyiségeket tett ismertté műsoraival Amerikában, mint Bill Haley, Chuck Berry, Little Richard, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, és nem utolsó sorban Elvis Presley. Már az 50-es évek végén pereket indítottak ellene, mert állítólag ő is „érdekelt volt” payola-ügyekben: kenőpénzeket fogadott el különböző lemezcégektől és menedzserektől, hogy azok sztárjainak felvételeit részesítse előnyben műsorai alatt. Kettétört karrierje miatt egyre inkább az alkoholban kereste a megnyugvást - bár korábban sem vetette meg -, s végül halálát is ez okozta: májzsugorban halt meg - alig 43 évesen.
1966
Indul a Táncdalfesztivál!
Ma végre kezdetét veszi a mindenki által már nagyon várt első magyar Táncdalfesztivál. Bánki László, a rendezvény szellemi atyja is nagy reményekkel tekint az esemény elébe és biztos benne, hogy műsora osztatlan sikert arat majd a közönség körében.
A versenyen több kategóriában nevezhettek a tehetségesebbnél tehetségesebb előadók, sőt, kitűnő táncdalénekeseink mellett az ifjúsági zenekarok is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra – de közülük is csak a legjobbak! A versenyzők produkcióit szigorú szakmai zsűri értékeli majd, akik árgus szemekkel igyekeznek rátalálni az ország legtehetségesebb fiatal egyéniségeire, zenészeire.
Bánki László akképp nyilatkozott, hogy Magyarország fiataljainak művelődése nemzeti ügy és bízik benne, hogy a Táncdalfesztivál is képes lesz majd ehhez hozzájárulni.
1967
A nyolcadik Beatle
Megjelent a Beatles zenekar nyolcadik lemeze, Sergeant Pepper's Lonely Heart Club Band címmel. Ez a lemez szinte minden tekintetben újító: a felvételi eljárások, a borító valamint a szerkezete is merőben eltér az eddigiektől. A kritikusok és a rajongók is hajlongnak előtte!
A Bors Őrmester felvételei csaknem 130 napot vettek igénybe: még előző év december 6-án kezdte meg a rögzítést a zenekar az Abbey Roadon, s idén június elsején került a lemezboltokba az album. Mivel a tavalyi évben felhagytak a koncertezéssel, elegendő idejük volt a soron következő lemez elkészítésére. Rengeteg zenei hatás érte őket ezt megelőzően, sok új stílussal és hangszerrel is megismerkedtek, amelyek visszaköszönnek a dalok hangzásvilágában. A lemez borítója is említést érdemel: híres emberek színes, kartonból kivágott, életnagyságú alakjai láthatók rajta, és a dalszövegek is felkerültek a hátoldalra, ami jelentős újításnak számít. A borító McCartney és Robert Fraser közös munkájának eredménye.
1968
Rendőrök és diákok csaptak össze Párizsban
A tiltakozásnak indult, ma már diáklázadássá fajult párizsi események egyre súlyosbodnak. A rendőrök minden lehetséges eszközt bevetnek és senkit sem kímélve lépnek föl a fiatal csoportok ellen.
Tegnap éjjel diákok egy csoportja újabb barikádokat emelt a rendőrök ellen, melynek következtében ismét komoly összecsapásokra került sor Párizs utcáin. Alig néhány napja félmillió ember - köztük diákokkal és tanárokkal egyaránt – vonult föl az utcákon, hogy a nemrégiben letartóztatottak szabadon bocsátását, és az egyetemek újbóli megnyitását követelje. Az egyre szélesebb szolidaritási mozgalom kialakulását bizonyítja az is, hogy a munkásság is sztrájkkal fenyeget, és támogatásáról biztosította a diákokat. A vietnámi háború, a faji megkülönböztetés, az állami elnyomás és a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása miatt lázadó diákmozgalmak fokozódó elszántsága mellé egyre nagyobb társadalmi támogatás párosul.
1969
Kovács András extázisban
A mozikban Kovács András legújabb filmje, az Extázis 7-től 10-ig, melyet a Magyar Televízió megbízásából készített a neves rendező. A beatjelenségről, irányzatról szóló mű igazi kultfilm: kész kordokumentum, „zenés szociográfiai látlelet”.
Az eredeti elképzelés szerint klubokról, azok közönségéről, a beat felszíni jelenségeiről, külsőségeiről szólt volna a film, ám Kovács tudta, hogy ez sokkal több annál. Szembe kerül a vásznon két ellentétes nézet: a „konzervatívok” és a beat társadalmi gyökereit is kutató értelmiségi, szociológus réteg. A rendező szerint a beat egy ún. „szükségletzene”, amiben eddig rejtett társadalmi szükségletek törnek felszínre. A fiatalok számára ez a zene a kollektivitás mellett életproblémákat is kifejez, melyekre részben válaszokat is ad. A film – és a rendező – üzenete az, hogy az intézményi kereteken kívül a beattel meg lehet vívni bizonyos csatákat.
(1970: Paul McCartney kilép a Beatlesből, így az fel is oszlik, ergo (számomra) itt van vége a 60-as éveknek…)
Hírek a hatvanas évekből
(szerk. Molnár Csilla)
(szerk. Molnár Csilla)
1960
Les Paul rekviem
Végleg leállították a Les Paul gitárok gyártását. Az eladások csökkenésével és a piacon megjelenő új igényekkel magyarázták a döntést. A továbbiakban az SG gyártására állnak át.
Les Paul, amerikai jazzgitáros 1946-ban mutatta be új fejlesztésű hangszerét a Gibson cégnek, akik akkor egyértelműen elutasították. Éppen egy másik, üreges testű sorozatra koncentráltak. Később azonban a Fender Telecaster sikerén felbuzdulva az eredeti ötletért, tiszteletük jeleként, a Les Paul után elnevezett gitárok gyártása is beindult. A gyár igazgatója elmondta, hogy az egyre kisebb eladási ráta miatt kényszerülnek leállni a gyártással. Isten veled Les Paul!
1961
Az ötödik tag
Új menedzser egyengeti a The Beatles útját. Brian Epstein vette kezébe a brit banda ügyeit. A liverpooli üzletembert elvarázsolta a tagok személyisége és rengeteg ötlettel várja a közös munkát.
Epstein a banda nevével először egy plakáton találkozott, nevetségesnek találta őket, de úgy tűnik, zenéjüknek ő sem tud ellenállni. Asszisztensével együtt látogatott el a Cavern Clubba, ahol személyesen is megismerkedett velük. Elmondta, hogy a szerződés aláírása után rögtön a kezébe veszi a zenekar ügyeit és híresebbek lesznek, mint eddig valaha bárki is.
1967
Arany Pálmá-s Nagyítás
Antonioni filmje, a Nagyítás nyerte a cannes-i filmfesztivál fődíját. Az irodalmi adaptáción alapuló, titokzatos bűncselekménybe bonyolódó történet az első olyan nem pornografikus alkotás, melyben női szeméremszőrzetet mutat a kamera.
A történet főhőse egy fotós, aki éppen a legújabb albuma befejezéséhez gyűjt anyagot egy parkban. Egy a várostól elmenekülő szerelemes pár enyelgését kapja lencsevégre, lebukik és a nő követeli a negatívokat. Még a lakásán is megkeresi az ismert divatfotóst, aki nem az igazi tekercset adja át. Ezután kezdődik a „nagyítás” és a kutatás az ismeretlen nő után. A film egyik meghatározó jelenetében feltűnik a Yardbirds is, Jimmy Page-dzsel és Jeff Bleckkel (gitárt törnek) a színpadon.
1968
Warholnak lőttek?
Tegnap délután rálőttek Andy Warholra. A művészt egy fiatal nő vette célba, aki elmenekült ugyan, de pár óra múlva már fel is adta magát. Warhol sérülése életveszélyes, az orvosok szerint 50% esélye van a túlélésre.
A művészt egyik munkatársa, Biciklisfiú című filmjének szereplője Valerie Solanas lőtte meg. A hölgy, mint kiderült a S.C.U.M. (Society for Cutting Up Men) alapítója és egyetlen tagja. Nem tisztázott, vajon miért is akart végezni vele, de tettét büszkén vállalta. Warhol különös és egyedi alkotásaival illetve filmjeivel, fotóival vált híressé. A homoszexualitását nyíltan vállaló különc alkotó olyan hírességekről készített portrékat, mint Marilyn Monroe. Jelenleg kómában fekszik, kétséges valaha felébred-e. Bízunk benne, hogy hamarosan már a sebhelyéről készít felvételeket. Mindenképpen ott leszünk a kiállításon!
1969
Gyíkkirály
Miamiban koncertezett a The Doors, amikor is állítólag az énekes, Jim Morrison a színpadon állva megmutatta nemi szervét a közönségnek. A közönség hatalmas ujjongásban tört ki, a zenész ellen azonban vádat emeltek.
Még nem tisztázott, vajon valóban megtörtént-e a szemérmet sértő eset, vagy csak egy új legenda születésének vagyunk tanúi. Az UCLA-n végzett film szakos srácok már évek óta a közönség figyelmének középpontjában állnak. Pszichedellikus rockzenéjükkel új színt hoztak a zenei életbe. Egy kicsit több magamutogatás még belefér, talán a pereskedést is megérte ez a gesztus.
Les Paul rekviem
Végleg leállították a Les Paul gitárok gyártását. Az eladások csökkenésével és a piacon megjelenő új igényekkel magyarázták a döntést. A továbbiakban az SG gyártására állnak át.
Les Paul, amerikai jazzgitáros 1946-ban mutatta be új fejlesztésű hangszerét a Gibson cégnek, akik akkor egyértelműen elutasították. Éppen egy másik, üreges testű sorozatra koncentráltak. Később azonban a Fender Telecaster sikerén felbuzdulva az eredeti ötletért, tiszteletük jeleként, a Les Paul után elnevezett gitárok gyártása is beindult. A gyár igazgatója elmondta, hogy az egyre kisebb eladási ráta miatt kényszerülnek leállni a gyártással. Isten veled Les Paul!
1961
Az ötödik tag
Új menedzser egyengeti a The Beatles útját. Brian Epstein vette kezébe a brit banda ügyeit. A liverpooli üzletembert elvarázsolta a tagok személyisége és rengeteg ötlettel várja a közös munkát.
Epstein a banda nevével először egy plakáton találkozott, nevetségesnek találta őket, de úgy tűnik, zenéjüknek ő sem tud ellenállni. Asszisztensével együtt látogatott el a Cavern Clubba, ahol személyesen is megismerkedett velük. Elmondta, hogy a szerződés aláírása után rögtön a kezébe veszi a zenekar ügyeit és híresebbek lesznek, mint eddig valaha bárki is.
1967
Arany Pálmá-s Nagyítás
Antonioni filmje, a Nagyítás nyerte a cannes-i filmfesztivál fődíját. Az irodalmi adaptáción alapuló, titokzatos bűncselekménybe bonyolódó történet az első olyan nem pornografikus alkotás, melyben női szeméremszőrzetet mutat a kamera.
A történet főhőse egy fotós, aki éppen a legújabb albuma befejezéséhez gyűjt anyagot egy parkban. Egy a várostól elmenekülő szerelemes pár enyelgését kapja lencsevégre, lebukik és a nő követeli a negatívokat. Még a lakásán is megkeresi az ismert divatfotóst, aki nem az igazi tekercset adja át. Ezután kezdődik a „nagyítás” és a kutatás az ismeretlen nő után. A film egyik meghatározó jelenetében feltűnik a Yardbirds is, Jimmy Page-dzsel és Jeff Bleckkel (gitárt törnek) a színpadon.
1968
Warholnak lőttek?
Tegnap délután rálőttek Andy Warholra. A művészt egy fiatal nő vette célba, aki elmenekült ugyan, de pár óra múlva már fel is adta magát. Warhol sérülése életveszélyes, az orvosok szerint 50% esélye van a túlélésre.
A művészt egyik munkatársa, Biciklisfiú című filmjének szereplője Valerie Solanas lőtte meg. A hölgy, mint kiderült a S.C.U.M. (Society for Cutting Up Men) alapítója és egyetlen tagja. Nem tisztázott, vajon miért is akart végezni vele, de tettét büszkén vállalta. Warhol különös és egyedi alkotásaival illetve filmjeivel, fotóival vált híressé. A homoszexualitását nyíltan vállaló különc alkotó olyan hírességekről készített portrékat, mint Marilyn Monroe. Jelenleg kómában fekszik, kétséges valaha felébred-e. Bízunk benne, hogy hamarosan már a sebhelyéről készít felvételeket. Mindenképpen ott leszünk a kiállításon!
1969
Gyíkkirály
Miamiban koncertezett a The Doors, amikor is állítólag az énekes, Jim Morrison a színpadon állva megmutatta nemi szervét a közönségnek. A közönség hatalmas ujjongásban tört ki, a zenész ellen azonban vádat emeltek.
Még nem tisztázott, vajon valóban megtörtént-e a szemérmet sértő eset, vagy csak egy új legenda születésének vagyunk tanúi. Az UCLA-n végzett film szakos srácok már évek óta a közönség figyelmének középpontjában állnak. Pszichedellikus rockzenéjükkel új színt hoztak a zenei életbe. Egy kicsit több magamutogatás még belefér, talán a pereskedést is megérte ez a gesztus.
Hírek a havanas évekből
(szerk. Püspök Tamás)
(szerk. Püspök Tamás)
1960
Az elektromos gitár végnapjai
A Gibson gyár leállította a Les Paul nevű elektromos gitár gyártását. A gyártó a csökkenő eladásokkal magyarázza döntését.
Az elektromos hangszedő felfedezése után Les Paul gitáros állt elő egy új konstrukcióval, mely lényegében egy fenyődeszkára erősített hangszedő volt, üreges gitártestbe integrálva. A Gibson cég először visszautasította az ötletet, majd később a konkurencia hasonló törekvéseit látva mégis elkezdte gyártani a modellt, s a tervező nevével látták el azt. Most azonban hanyatlani látszik az eddigi siker, s a gyártó úgy döntött, hogy leállítja a gitár gyártását. A hírek szerint egy új modell bevezetését tervezik. Zenészkörökben már elindult a találgatás, hogy a népszerű modell eltűnése vajon milyen hatással lesz a könnyűzene fejlődésére?
1962
Elhunyt Marilyn Monroe
1962. augusztus 5-én elhunyt Marilyn Monroe, az utóbbi évek legnépszerűbb amerikai színésznője. Az eddigi vizsgálatok szerint öngyilkos lett.
A szőkeség augusztus 5-én Los Angelesben Robert Kennedyvel volt egy összejövetelen, ezután holtan találtak rá lakosztályában. A halál oka: gyógyszer-túladagolás. Marilyn az elmúlt évek legnagyobb sztárja volt, filmjeit milliók látták, megjelenésével stílust teremtett. Bálványozásához nagyban hozzájárult a Playboy magazin első számának címlapfotója 1953-ban. A „Van, aki forrón szereti” című filmben nyújtott alakításáért Golden Globe-díjat kapott. A forgatás közben már súlyos magánéleti gondokkal, gyógyszer- és alkoholfüggőséggel küzdött. Nagy valószínűséggel ezek vezettek halálához is. Marilyn Monroe 36 éves volt.
1964
A Beatles meghódítja Amerikát
1964 kétségkívül a Beatles éve Amerikában. Az angolok óriási sikereket értek el az Óceán túloldalán, alaposan megbolygatva ezzel az amerikai zenei életet.
Év elején jelent meg az I Want To Hold Your Hand, és rögtön a slágerlisták élére ugrott, majd hét héten át tanyázott az első helyen. Az amerikai fiatalok máris temetik Elvist, az eddigi idolt. Februárban a Beatles New Yorkba látogatott, ami soha nem látott hisztériát váltott rajongók százezreiből. A zenekar koncertje szinte élvezhetetlen volt a folyamatos, hangos sikoltozás miatt. Az ezt követő szereplés az Ed Sullivan show-ban pedig az eddigi legnagyobb nézettséget produkálta a televíziózás történetében. Ha a Beatles így folytatja, hazájukban hamarosan lovaggá ütik őket.
1965
Új műfaj születik 1965
Bob Dylan, amerikai énekes zenéje is egyedi megoldásokat tartalmaz, most azonban egy teljesen új dologgal állt elő: rövidfilm készült egyik dalához.
A Bringing It All Back Home album egyik dalához, a Subterranean Homesick Blueshoz D.A. Pennebaker dokumentumfilm rendező forgatott egy kisfilmet Dylan angliai turnéja alkalmával. Az anyag a londoni Savoy Hotel mögötti sikátorban készült, ahol az énekes papírtáblákat tart maga előtt, melyekre a dal egyes szavai vannak felírva. Ezeket a szövegnek megfelelő sorrendben mutatja a kamera felé. A filmben feltűnik Allen Ginsberg, amerikai költő is. A sajátos előadásmód és az egyedi ötlet találkozása a mozgóképpel egészen új irányt nyit a könnyűzenében. Várhatóan több előadó fogja követni Bob Dylan produkcióját.
1967
A gitárhős a színpadon égette el hangszerét
1967 júniusában rendezték meg a Monterey fesztivált, ahol több, mint kétszáz-ezer ember fordult meg és minden fontos előadó színpadra lépett.
Az esemény sok különleges részlet tette emlékezetessé. Az egyik például, hogy minden előadó ingyen vállalta a fellépést. Egyedül az indiai szitárművész Ravi Shankar kért 3000 dollárt, amit jótékony célokra fordít. A legmaradandóbb élményt azonban minden bizonnyal Jimi Hendrix, a nagyszerű gitáros okozta, amikor koncertje végén egyszerűen felgyújtotta hangszerét. A váratlan esemény meghökkentette a közönséget és a többi fellépőt egyaránt. A művész nem kommentálta az esetet, a gitárégetés üzenetéről azóta folynak a találgatások. Sokak szerint a vietnámi háború ellen való tiltakozás sajátos formája volt ez.
1969
Woodstock és Altamont – Mennyország és pokol
1969-ben két jelentős zenei esemény borzolta a kedélyeket: az augusztusban lezajlott woodstocki és a decemberben megrendezett altamonti fesztiválok.
A Woodstockban megtartott fesztiválra félmillióan látogattak el. A programban az összes jelentős előadó szerepelt, de a Beatles és a Rolling Stones távolmaradt a rendezvénytől. A háromnapos fesztivál békésen zajlott, az összegyűlt tömeg szabadon és boldogan élvezte a koncerteket.
A decemberi altamonti fesztiválról ugyanez már nem mondható el. Az itt már fellépést vállaló Rolling Stones a Pokol Angyalai nevű motoros bandát bízta meg a rendezvény biztosításával. A „rendfenntartók” azonban több embert megvertek, egy fekete fiú pedig késelésben meghalt. A sajnálatos események teljesen beárnyékolták a fellépő zenekarok teljesítményét.
Az elektromos gitár végnapjai
A Gibson gyár leállította a Les Paul nevű elektromos gitár gyártását. A gyártó a csökkenő eladásokkal magyarázza döntését.
Az elektromos hangszedő felfedezése után Les Paul gitáros állt elő egy új konstrukcióval, mely lényegében egy fenyődeszkára erősített hangszedő volt, üreges gitártestbe integrálva. A Gibson cég először visszautasította az ötletet, majd később a konkurencia hasonló törekvéseit látva mégis elkezdte gyártani a modellt, s a tervező nevével látták el azt. Most azonban hanyatlani látszik az eddigi siker, s a gyártó úgy döntött, hogy leállítja a gitár gyártását. A hírek szerint egy új modell bevezetését tervezik. Zenészkörökben már elindult a találgatás, hogy a népszerű modell eltűnése vajon milyen hatással lesz a könnyűzene fejlődésére?
1962
Elhunyt Marilyn Monroe
1962. augusztus 5-én elhunyt Marilyn Monroe, az utóbbi évek legnépszerűbb amerikai színésznője. Az eddigi vizsgálatok szerint öngyilkos lett.
A szőkeség augusztus 5-én Los Angelesben Robert Kennedyvel volt egy összejövetelen, ezután holtan találtak rá lakosztályában. A halál oka: gyógyszer-túladagolás. Marilyn az elmúlt évek legnagyobb sztárja volt, filmjeit milliók látták, megjelenésével stílust teremtett. Bálványozásához nagyban hozzájárult a Playboy magazin első számának címlapfotója 1953-ban. A „Van, aki forrón szereti” című filmben nyújtott alakításáért Golden Globe-díjat kapott. A forgatás közben már súlyos magánéleti gondokkal, gyógyszer- és alkoholfüggőséggel küzdött. Nagy valószínűséggel ezek vezettek halálához is. Marilyn Monroe 36 éves volt.
1964
A Beatles meghódítja Amerikát
1964 kétségkívül a Beatles éve Amerikában. Az angolok óriási sikereket értek el az Óceán túloldalán, alaposan megbolygatva ezzel az amerikai zenei életet.
Év elején jelent meg az I Want To Hold Your Hand, és rögtön a slágerlisták élére ugrott, majd hét héten át tanyázott az első helyen. Az amerikai fiatalok máris temetik Elvist, az eddigi idolt. Februárban a Beatles New Yorkba látogatott, ami soha nem látott hisztériát váltott rajongók százezreiből. A zenekar koncertje szinte élvezhetetlen volt a folyamatos, hangos sikoltozás miatt. Az ezt követő szereplés az Ed Sullivan show-ban pedig az eddigi legnagyobb nézettséget produkálta a televíziózás történetében. Ha a Beatles így folytatja, hazájukban hamarosan lovaggá ütik őket.
1965
Új műfaj születik 1965
Bob Dylan, amerikai énekes zenéje is egyedi megoldásokat tartalmaz, most azonban egy teljesen új dologgal állt elő: rövidfilm készült egyik dalához.
A Bringing It All Back Home album egyik dalához, a Subterranean Homesick Blueshoz D.A. Pennebaker dokumentumfilm rendező forgatott egy kisfilmet Dylan angliai turnéja alkalmával. Az anyag a londoni Savoy Hotel mögötti sikátorban készült, ahol az énekes papírtáblákat tart maga előtt, melyekre a dal egyes szavai vannak felírva. Ezeket a szövegnek megfelelő sorrendben mutatja a kamera felé. A filmben feltűnik Allen Ginsberg, amerikai költő is. A sajátos előadásmód és az egyedi ötlet találkozása a mozgóképpel egészen új irányt nyit a könnyűzenében. Várhatóan több előadó fogja követni Bob Dylan produkcióját.
1967
A gitárhős a színpadon égette el hangszerét
1967 júniusában rendezték meg a Monterey fesztivált, ahol több, mint kétszáz-ezer ember fordult meg és minden fontos előadó színpadra lépett.
Az esemény sok különleges részlet tette emlékezetessé. Az egyik például, hogy minden előadó ingyen vállalta a fellépést. Egyedül az indiai szitárművész Ravi Shankar kért 3000 dollárt, amit jótékony célokra fordít. A legmaradandóbb élményt azonban minden bizonnyal Jimi Hendrix, a nagyszerű gitáros okozta, amikor koncertje végén egyszerűen felgyújtotta hangszerét. A váratlan esemény meghökkentette a közönséget és a többi fellépőt egyaránt. A művész nem kommentálta az esetet, a gitárégetés üzenetéről azóta folynak a találgatások. Sokak szerint a vietnámi háború ellen való tiltakozás sajátos formája volt ez.
1969
Woodstock és Altamont – Mennyország és pokol
1969-ben két jelentős zenei esemény borzolta a kedélyeket: az augusztusban lezajlott woodstocki és a decemberben megrendezett altamonti fesztiválok.
A Woodstockban megtartott fesztiválra félmillióan látogattak el. A programban az összes jelentős előadó szerepelt, de a Beatles és a Rolling Stones távolmaradt a rendezvénytől. A háromnapos fesztivál békésen zajlott, az összegyűlt tömeg szabadon és boldogan élvezte a koncerteket.
A decemberi altamonti fesztiválról ugyanez már nem mondható el. Az itt már fellépést vállaló Rolling Stones a Pokol Angyalai nevű motoros bandát bízta meg a rendezvény biztosításával. A „rendfenntartók” azonban több embert megvertek, egy fekete fiú pedig késelésben meghalt. A sajnálatos események teljesen beárnyékolták a fellépő zenekarok teljesítményét.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése